Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 września 2023 r., sygn. III SA/Kr 618/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Michna Sędziowie: Sędzia WSA Hanna Knysiak-Sudyka (spr.) Asesor WSA Marta Kisielowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 19 września 2023 r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia 22 lutego 2023 r. nr SKO.NP/4115/38/2023 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie na rzecz A. B. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Tarnowie, decyzją z dnia 22 lutego 2023 r., SKO.NP/4115/38/2023, wydaną po rozpatrzeniu odwołania A. B., utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Ż. z dnia 3 stycznia 2023 r. znak: IV-5222-26/22 o odmowie przyznania odwołującej się prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad matką.

Przedstawiając stan sprawy Samorządowe Kolegium Odwoławcze podało, że Burmistrz Ż. odmówił A. B. przyznania prawa do świadczenia z dwóch względów: po pierwsze, zdaniem Burmistrza nie został spełniony warunek z art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, ponieważ nie ustalono, by niepełnosprawność matki strony powstała w okresach wymienionych w tym przepisie, a po drugie, organ stwierdził brak bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy rezygnacją przez stronę z zatrudnienia lub jego niepodejmowaniem a koniecznością sprawowania opieki nad matką.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Tarnowie uzasadniając swoje rozstrzygnięcie w sprawie, przede wszystkim stwierdziło, że - wbrew temu co przyjął organ I instancji - w obecnej sytuacji prawnej nie jest dopuszczalne oparcie decyzji odmawiającej opiekunom przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, na podstawie tej części przepisu art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, której niekonstytucyjność stwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 21 października 2014 r. sygn. akt K 38/13, w stosunku do opiekunów osób wymagających opieki, których niepełnosprawność powstała później.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00