Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 27 września 2023 r., sygn. II SA/Ke 421/23

Inspekcja sanitarna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal Sędziowie Sędzia WSA Renata Detka Sędzia WSA Jacek Kuza (spr.) Protokolant Starszy inspektor sądowy Urszula Opara po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 września 2023 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Kielcach Wiesławy Klimontowicz sprawy ze skargi P. S. na decyzję Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Kielcach z dnia [...] maja 2023 r. [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Kielcach decyzją z 15 maja 2023 r. [...], po rozpoznaniu odwołania P. S. od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Starachowicach (dalej: "PPIS") z 6 lutego 2023 r. w przedmiocie stwierdzenia u E. Z. choroby zawodowej, tj. przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy: zespół cieśni w obrębie nadgarstka wymienionej w pozycji 20.1 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 1836), na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa, art. 12 ust. 2 pkt 1 i art. 37 ust. 1 ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 338), utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

W uzasadnieniu organ odwoławczy podał, że PPIS w związku z otrzymanym od Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Kielcach zgłoszeniem podejrzenia u E. Z. choroby zawodowej, dnia 1 grudnia 2021 r. wszczął postępowanie administracyjne, w trakcie którego ustalił strony postępowania oraz przebieg pracy i narażenie zawodowe. Organ odwoławczy dokonał analizy przeprowadzonej przez PPIS oceny narażenia zawodowego oraz ocenił stanowisko jednostki orzeczniczej I stopnia. Organ II instancji zaznaczył, że w aktach sprawy znajduje się dokładny opis oceny narażenia zawodowego i udokumentowanie czynności jakie wykonywała uczestniczka w [...] sp. z o.o. oraz w [...] G. P. sp. z o.o. na stanowisku elektromontera instalacji elektrycznej i montera wiązek elektrycznych. Powyższe oparto o dane ujęte w karcie oceny narażenia zawodowego, która wraz z zapisem w formie CD, została przesłana do WOMP celem przeprowadzenia postępowania diagnostyczno-orzeczniczego. Zapis w formie CD dotyczy wizytacji stanowisk pracy w [...] G. P. sp. z o.o. przeprowadzonej przez PPIS 24 maja 2022 r. w związku z prowadzeniem przedmiotowego postępowania. Treść karty oceny narażenia zawodowego potwierdziła, że od 12 października 2004 r. uczestniczka (po zakończonym okresie próbnym), montowała wiązki, kostkowała, siłowała, opaskowała (zaciskała opaskę ręcznie i obcinała pistoletem do opasek), zakładała adaptery i blokady, taśmowała. Początkowo pracowała w grupach 14, 2 i 13, przy tablicy oraz przy stole i jak wynika z opisu narażenia zawodowego przez cały okres pracy przy montażu wiązek - wykonywała te same ww. czynności. Obecnie pracuje w dziale Renault, praca przy tablicy - pobiera wiązkę i rozkłada na tablicy, zahacza o bolce w tablicy, potem początek wiązki zwija i skleja taśmą papierową. Następnie środek wiązki we właściwych miejscach opaskuje - od 2 do 6 grubych opasek - w zależności od wiązki. Ponieważ opaski są grube czynności te wymagają siły przy ręcznym zaciskaniu. Każdą zaciska ręcznie i obcina specjalnym pistoletem do opasek. Na jednej zmianie opaskuje w ten sposób 100 do 120 wiązek (200 - 720 grubych opasek). Ręcznym skanerem odczytuje kody wiązki, wsuwa etykietę w ramki na pudełku. Później ściąga wiązkę z bolców, zwija w kółko wkłada do pudełka i przekazuje na stanowisko kontroli. PPIS wykazał w przeprowadzonej ocenie narażenia zawodowego, że uczestniczka postępowania przy montażu wiązek elektrycznych była niewątpliwie narażona na przeciążenie ruchu ze względu na sposób wykonywania pracy. Przepracowała około 17,5 roku, a odliczając zwolnienia lekarskie w ostatnim zakładzie, faktycznie przepracowała 15 lat. Wykonywała wielokrotnie powtarzalne ruchy podczas pracy kończynami górnymi, czynności wymagające częstych ruchów zginania i prostowania rąk w stawie nadgarstkowym z cechami monotypii - przez całą zmianę roboczą - praca ręczna angażująca obie ręce jak opisano w karcie oceny narażenia zawodowego oraz jak przedstawiają filmy utrwalone na płycie CD.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00