Zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej
Nie każda choroba mająca związek z pracą to choroba zawodowa. Ten szczególny rodzaj chorób oraz postępowanie związane ze zgłaszaniem podejrzenia choroby zawodowej reguluje w podstawowym zakresie Kodeks pracy, odsyłając w kwestiach szczegółowych do przepisów wykonawczych.
Aby ostatecznie rozpoznać chorobę zawodową, niezbędne jest zgłoszenie jej podejrzenia - co leży zarówno w interesie podmiotu zatrudniającego, jak i pracownika. Dopiero dokonanie zgłoszenia uruchamia formalnie procedurę rozpoznawania i stwierdzania choroby zawodowej.
Choroby zawodowe oraz pozazawodowe
Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych warunków pracy. Ma to bezpośredni wpływ na zdrowie i życie zatrudnionych, w tym na możliwość wystąpienia negatywnych następstw związanych z pracą w postaci przykładowo wypadków przy pracy oraz chorób związanych z pracą, w tym chorób zawodowych. Już na wstępie należy zauważyć, że zarówno w przepisach, jak i w literaturze prawa pracy poświęconej zagadnieniom technicznego bezpieczeństwa pracy funkcjonuje określenie „chorób zawodowych” oraz „innych chorób związanych z pracą”.