Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 września 2023 r., sygn. II SA/Gl 694/23

Zagospodarowanie przestrzenne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Gapiński (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski, Asesor WSA Aneta Majowska, Protokolant specjalista Anna Trzuskowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 września 2023 r. sprawy ze skargi R.T. na uchwałę Rady Gminy Popów z dnia 19 października 2022 r. nr 287/XLVIII/2022 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę.

Uzasadnienie

Rada Gminy Popów (dalej – Rada Gminy, organ uchwałodawczy) w dniu 19 października 2022 r. podjęła uchwałę nr 287/XLVIII/2022 w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wybranego obszaru w miejscowości Rębielice Królewskie w gminie Popów (Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego z 2022 r. poz. 7133 – dalej Uchwała, Plan miejscowy).

W skardze z dnia 3 kwietnia 2023 r., wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, R. T. (dalej – Strona, Skarżący) zakwestionował powyższą uchwałę Rady Gminy z dnia 19 października 2022 r. nr 287/XLVIII/2022. Zarzucił jej naruszenie prawa materialnego tj.:

a) art. 3 ust. 1 w związku z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 503 z późn. zm. - dalej u.p.z.p.) polegające na przekroczeniu tzw. "władztwa planistycznego" gminy, skutkujące ograniczeniem przysługującego Skarżącemu prawa własności nieruchomości objętych Planem miejscowym, bez wskazania okoliczności uzasadniających wprowadzenie zakazu chowu oraz hodowli zwierząt w liczbie większej niż 40 DJP, podczas gdy ograniczenie to nie ma swojego uzasadnienia ani w przepisach odrębnych, ani w interesie społeczny;

b) art. 15 ust. 1 w związku z art. 1 ust. 3 u.p.z.p. polegające na braku wyważania w uzasadnieniu zaskarżanej uchwały interesu publicznego i prywatnego Skarżącego, w szczególności braku przedstawienia konkretnych okoliczności, które przemawiały za wprowadzeniem na przedmiotowym terenie zakazu chowu oraz hodowli zwierząt w liczbie większej niż 40 DJP, co stanowi szczególnie daleko idące uchybienie wobec okoliczności, iż część terenu objętego Planem miejscowym stanowi własność Skarżącego, jak i wobec faktu, że dla terenu objętego Planem miejscowym, została wydana prawomocna decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych dla inwestycji polegającej na budowie 2 budynków inwentarskich - [...] do chowu trzody [...] w ilości maksymalnej, możliwej obsady inwentarza 1996 szt. (279,44 DJP) wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00