Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 13 czerwca 2023 r., sygn. III SA/Lu 37/23

Inspekcja sanitarna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Ibrom Sędziowie: WSA Anna Strzelec WSA Iwona Tchórzewska (sprawozdawca) Protokolant: Starszy asystent sędziego Radosław Kot po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 czerwca 2023 r. sprawy ze skargi W. N. na decyzję Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Lublinie z dnia [...] grudnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej I. oddala skargę; II. przyznaje A. P. od Skarbu Państwa – Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie kwotę 590,40 zł (pięćset dziewięćdziesiąt złotych i czterdzieści groszy), w tym 110,40 zł (sto dziesięć złotych i czterdzieści groszy) podatku od towarów i usług, tytułem nieopłaconej pomocy prawnej świadczonej z urzędu.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] 2022 r., nr [...] L. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublinie z dnia [...] 2022 r. nr [...] o braku podstaw do stwierdzenia u skarżącego W. N. choroby zawodowej – przewlekłej choroby układu ruchu wywołanej sposobem wykonywania pracy – przewlekłego zapalenia okołostawowego barku, wymienionej w poz. 19.4 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1836).

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy.

Na skutek zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej dokonanego przez lekarza Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Leczniczego w Lublinie, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublinie przeprowadził postępowanie administracyjne dotyczące stwierdzenia u skarżącego W. N. choroby zawodowej – przewlekłego zapalenia okołostawowego barku.

W toku postępowania Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny ustalił, że W. N. od dnia [...] 1975 r. do dnia [...] 1976 r. pracował w "P. " F. S. C. w L., w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku kowala. Praca skarżącego polegała na ogrzewaniu w piecach indukcyjnych materiałów (prętów metalowych), z których po odbiorze szczypcami były wykonywane odkuwki, następnie podlegające okrawaniu z wypływki na prasach i prostowaniu. Czynności te skarżący wykonywał pod presją czasu z uwagi na specyfikę procesu technologicznego. Podczas wykonywania tych obowiązków były obciążone kończyny górne. Praca z materiałem gorącym polegała na chwytaniu rękoma bądź szczypcami trzymanymi w dłoniach obrabianych elementów. Trzymane w rękach elementy były zazwyczaj ciężkie. Zatem skarżący we wskazanym zakładzie pracy wykonywał obowiązki służbowe, które wiązały się z koniecznością unoszenia kończyn górnych, ciężką pracą fizyczną związaną z ręcznym unoszeniem, przenoszeniem ciężarów, a czynności te zajmowały większość zmiany roboczej. Ponadto były to czynności monotypowe, wykonywane pod presją czasu, na akord.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00