Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 maja 2023 r., sygn. I SA/Kr 311/23
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Waldemar Michaldo Sędziowie: WSA Wiesław Kuśnierz (spr.) WSA Jarosław Wiśniewski po rozpoznaniu w dniu 10 maja 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi S. Sp. z o.o. w K. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 lutego 2023 r. nr 0111-KDIB1-1.4010.830.2022.2.KM w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie z dnia 10 stycznia 2023 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.830.2022.1.RH, zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 597 zł (słownie: pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania, zwraca stronie skarżącej kwotę 100,00 zł (słownie: sto złotych) tytułem nadpłaconego wpisu od skargi.
Uzasadnienie
S. Sp. z o.o. w K. (dalej: Wnioskodawca, Spółka, Strona, Skarżąca) wnioskiem z dnia 22 grudnia 2022 r. zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z siedzibą w Bielsku Białej (dalej: DKIS, organ albo odpowiednio organ I lub II instancji) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków pracowniczych ujętych w księgach rachunkowych (zaksięgowanych) na podstawie dowodów źródłowych, których oryginalne wersje zostały zniszczone, a pozostały jedynie kopie w formie cyfrowej.
Wnioskodawca we wniosku przedstawił następujący zdarzenie przyszłe.
Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych podlegającym w Polsce opodatkowaniu od całości uzyskiwanych dochodów. Spółka prowadzi księgi w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, (t.j. Dz.U. 2021 r. poz. 217 z późn. zm.; dalej: u.r.). Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej Spółka dokonuje różnego rodzaju zakupów od dostawców polskich i zagranicznych. W niektórych przypadkach wydatki ponoszone są za pośrednictwem osób zatrudnionych w Spółce na podstawie umowy o pracę lub wykonujących usługi na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło (dalej: zatrudnieni), które działając w imieniu Spółki, nabywają określone towary i usługi na cele służbowe. Dokumentami zewnętrznymi związanymi z ww. wydatkami są m.in. wystawione na Spółkę faktury, paragony lub bilety na środki transportu. W przypadku wystawienia faktury na inny podmiot (np. na zatrudnionego), Spółka nie traktuje takiego wydatku jako kosztu uzyskania przychodów. Natomiast ewentualnymi dokumentami wewnętrznymi są m.in. rozliczenie diet w ramach podróży służbowych oraz ewidencja przebiegu pojazdów. Zatrudnieni w Spółce ubiegają się o zwrot poniesionych wydatków na podstawie regulacji korporacyjnych.