Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 6 kwietnia 2023 r., sygn. II SA/Sz 104/23

Samorząd terytorialny

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj (spr.) Protokolant starszy inspektor sądowy Alicja Poznańska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 6 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi Wojewody Zachodniopomorskiego na uchwałę Rady Miasta Szczecin z dnia 18 października 2016 r. nr XXIII/551/16 w przedmiocie powołania Miejskiej Rady Seniorów w Szczecinie i nadania jej statutu oddala skargę.

Uzasadnienie

1. W dniu 18 października 2016 r. Rada Miasta, na podstawie art. 5c, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r., poz. 446, poz. 1579) podjęła uchwałę Nr [...] w sprawie powołania Miejskiej Rady Seniorów w S. i nadania jej statutu. W przewidzianym w art. 91 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym terminie nie zostało wydane rozstrzygnięcie nadzorcze w odniesieniu do ww. uchwały.

W § 1 uchwały Nr [...] Rada Miasta powołała Miejską Radę ds. Seniorów w S. w celu zapewnienia osobom starszym wpływu na sprawy dotyczące lokalnej społeczności, w tym sprawy dotyczące osób starszych poprzez opiniowanie, inicjowanie i funkcję doradczą w sprawach tworzenia warunków dla zdrowego i aktywnego życia osób starszych oraz pobudzania ich aktywności obywatelskiej. W § 2 wskazała, że tryb wyboru członków Rady i zasady jej działania określa Statut Miejskiej Rady ds. Seniorów, stanowiący załącznik do ww. uchwały.

Z kolei, w § 3 wykonanie uchwały powierzyła Prezydentowi Miasta S., a w § 4 postanowiła o jej wejściu w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym W. Z..

2. Skargę na powyższą uchwałę wywiódł W. Z., z uwagi na istotną sprzeczność z art. 5c ust. 4 i ust. 5 ustawy o samorządzie gminnym.

W uzasadnieniu skargi Wojewoda wskazał, że materialnoprawną podstawę zakwestionowanego aktu stanowi art. 5c ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, uprawniający radę gminy do utworzenia - z własnej inicjatywy, bądź na wniosek zainteresowanych środowisk - gminnej rady seniorów, która ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny (art. 5c ust. 3 tej ustawy). Powołując gminną radę seniorów - zgodnie z art. 5c ust. 5 ustawy o samorządzie gminnym - organ stanowiący gminy nadaje jej statut, określający tryb wyboru jej członków i zasady działania, dążąc do wykorzystania potencjału działających organizacji osób starszych oraz podmiotów działających na rzecz osób starszych, a także zapewnienia sprawnego sposobu wyboru członków gminnej rady seniorów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00