Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 7 marca 2023 r., sygn. II SA/Bd 1292/22

Samorząd terytorialny

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Joanna Janiszewska-Ziołek Sędzia WSA Katarzyna Korycka po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 7 marca 2023 r. sprawy ze skargi P. I. na uchwałę Rady Miasta z dnia [...] listopada 2022 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wysokości diet dla radnych stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały.

Uzasadnienie

Prokurator Rejonowy w Inowrocławiu wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy skargę na uchwałę nr XXVIII/257/2021 Rady Miejskiej w Janikowie z dnia 9 listopada 2021 r. w sprawie ustalenia wysokości diet radnych Rady Miejskiej w Janikowie, zarzucając istotne naruszenie prawa tj. art. 40 ust. 1 i 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r. poz. 559, z e zm.) w zw. z art. 4 ust. 1 i art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1461 – dalej "ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych") poprzez zaniechanie ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym zaskarżonej uchwały, pomimo, że względu na zawarte w niej normy o charakterze ogólnym i abstrakcyjnym stanowi akt prawa miejscowego.

Na tej podstawie Prokurator wniósł o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały w całości.

W uzasadnianiu skarżący wskazał, że skarżona uchwała, podjęta na podstawie art. 25 ust. 4, 6 i 8 ustawy o samorządzie gminnym stanowi akt prawa miejscowego, bowiem zawiera przepisy normatywne, co zostało potwierdzone w orzecznictwie sadów administracyjnych. Uchwała ta winna zatem podlegać promulgacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym i zasadniczo może zacząć obowiązywać najwcześniej od dnia takiego ogłoszenia (art. 2 ust. 1, art. 4 ust. 1 i 2 i art. 13 ust. 2 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych). § 5 zaskarżonej uchwały stanowi natomiast, że wchodzi ona w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od dnia 1 sierpnia 2021 r. Zdaniem skarżącego konsekwencją niezgodnej z prawem promulgacji uchwały jest konieczność jej wyeliminowania z obrotu prawnego w całości jako naruszającej prawo w sposób istotny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00