Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 lutego 2023 r., sygn. I SA/Wr 312/22
Podatek dochodowy od osób prawnych
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dagmara Stankiewicz-Rajchman Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Cichoń (sprawozdawca) Asesor WSA Iwona Solatycka , Protokolant: Starszy specjalista Magdalena Rogalewicz, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 7 lutego 2023 r. sprawy ze skargi F. Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 marca 2022 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.573.2021.1.MK w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi F. Sp. z o.o. z siedzibą we W. (dalej jako: Wnioskodawca, Spółka, Skarżąca) jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: organ podatkowy, organ interpretacyjny) z dn. 7 marca 2022 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.573.2021.1.MK dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wypłaty dywidend z tytułu udziału w zyskach ze spółki UK do Wnioskodawcy będą korzystać ze zwolnienia z CIT na podstawie art. 20 ust. 3 w zw. z art. 20 ust. 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. 2021 poz. 1800, dalej jako: "ustawa o CIT") w której uznano stanowisko Skarżącej za nieprawidłowe.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że "X" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką specjalizującą się w projektowaniu indywidualnych strategii cyfrowych transformacji dla firm i organizacji publicznych głównie w państwach z Europy Środkowo-Wschodniej. Spółka zajmuje się programowaniem, jak również doradztwem w zakresie informatyki, a także zarządzaniem urządzeniami informatycznymi, przetwarzaniem danych oraz zarządzaniem stronami internetowymi. Spółka jest polskim rezydentem podatkowym i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od wszystkich osiąganych przez siebie dochodów. Spółka nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Od 2019 r. Spółka posiada nieprzerwanie 100% udziałów w spółce "Y" UK Limited (dalej jako: UK) na podstawie tytułu własności. Spółka UK ma siedzibę na terytorium Wielkiej Brytanii. Spółka UK jest nierezydentem podatkowym w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy o CIT. Skarżąca wskazuje, że forma prawna spółki UK (tj. Limited - LTD) jest objęta treścią załącznika nr 4 do ustawy o CIT, jako spółka utworzona zgodnie z prawem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Spółka brytyjska planuje wypłaty środków pieniężnych na rzecz jej jedynego wspólnika, tj. Wnioskodawcy. Wypłaty dywidend nie będą dokonane w wyniku likwidacji spółki w UK. Wypłacane dywidendy nie będą podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, odliczeniu od dochodu, podstawy opodatkowania lub od podatku spółki UK. Dodatkowo Spółka wskazuje, że w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania art. 22c ustawy o CIT (tzw. mała klauzula). W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym Skarżąca zadała pytanie :