Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 stycznia 2023 r., sygn. III SA/Wa 1254/22

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Maciej Kurasz, Sędziowie sędzia WSA Ewa Izabela Fiedorowicz (sprawozdawca), asesor WSA Kamil Kowalewski, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 10 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi L.K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 marca 2022 r. nr 0115-KDIT1.4011.972.2021.1.MT w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę

Uzasadnienie

L.K. (dalej: wnioskodawca lub skarżący) wystąpił o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej, dotyczącej ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze zbycia udziałów w spółce oraz ustalenia wartości tych kosztów.

We wniosku przedstawiono zdarzenie przyszłe, z którego wynikało, że wnioskodawca posiada ok. 31% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Holandii (dalej: spółka holenderska), która posiada 100% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej P. sp. z o.o.). Żadna z tych spółek, tj. ani holenderska ani polska, nie posiadają nieruchomości, której wartość oznacza przeważającą część majątku tych spółek. Udziały w P. sp. z o.o. należały wcześniej do osób fizycznych (polskich podatników), w tym wnioskodawcy. Spółka z siedzibą w Holandii podlega opodatkowaniu od całości swoich przychodów w Holandii – tj. jest holenderskim podatnikiem podatku dochodowego. Spółka z siedzibą w Polsce podlega opodatkowaniu od całości swoich przychodów w Polsce – tj. jest polskim podatnikiem podatku dochodowego.

W roku 2017 udziały w P. sp. z o.o. należały do polskich osób fizycznych, a następnie w czerwcu 2017 roku zostały wniesione do spółki z siedzibą w Holandii w wyniku transakcji wymiany udziałów. Poprawność formalnoprawna i skutki podatkowe były przedmiotem innej interpretacji podatkowej oraz orzeczenia sądowego, korzystnego dla wnioskodawcy. Wartość z wyceny udziałów w P. sp. z o.o. – a konsekwentnie, tj. wartość przyznanych udziałów w spółce holenderskiej, wyniosła ok. 100 mln. złotych. Wartość wniesionych udziałów do spółki z siedzibą w Holandii (tj. wartość aportu) zostało przeznaczona na podwyższenie kapitału zakładowego spółki z siedzibą w Holandii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00