Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 9 listopada 2022 r., sygn. I SA/Go 336/22
Podatek dochodowy od osób prawnych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Skupień Sędziowie Sędzia WSA Zbigniew Kruszewski Asesor WSA Damian Bronowicki (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Katarzyna Grycuk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 listopada 2022 r. sprawy ze skargi P spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: "Wnioskodawca", "Spółka", "Skarżąca") wniosła skargę na interpretację indywidualną wydaną w dniu [...] lipca 2022 r. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr [...], dotyczącą podatku dochodowego od osób prawnych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą na terytorium RP. Siedziba i zarząd Wnioskodawcy znajduje się na terytorium RP.
Od dnia [...] stycznia 2021 r. Spółka opodatkowana jest ryczałtem od przychodów spółek, o którym mowa w Rozdziale 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 1800, dalej jako: u.p.d.o.p.). Spółka w rozumieniu ww. ustawy jest małym podatnikiem. Spółkę reprezentuje Prezes Zarządu pełniący funkcje na podstawie aktu powołania. Z tego tytułu nie pobiera wynagrodzenia, nie jest on zatrudniony w Spółce na podstawie umowy o pracę, przy czym podstawą jego wypłaty jest akt powołania. Prezes Zarządu jest jednocześnie wielkościowym udziałowcem Spółki.
Wnioskodawca powierzył Prezesowi Zarządu m.in. samochód osobowy, który jest wykorzystywany przez niego do wykonywania obowiązków związanych z pełnioną funkcją, przy czym Spółka nie prowadzi ewidencji przebiegów tych pojazdów. Możliwe jest zatem wykorzystanie samochodów przez Prezesa Zarządu również - obok celów służbowych - także do celów prywatnych. Wydatki związane z tymi pojazdami są objęte ograniczonym prawem do odliczenia VAT w wysokości 50% na podstawie art. 86a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towaru i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 931).