Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 stycznia 2023 r., sygn. I SA/Po 728/22
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Protokolant: starszy specjalista Barbara Dropek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 stycznia 2023 roku sprawy ze skargi B. L. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 lipca 2022 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych. I. uchyla interpretację w zaskarżonej części, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę [...]- zł ([...] [...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Interpretacją indywidualną z 18 lipca 2022 r. nr [...] Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej ustosunkował się do stanowiska wnioskodawcy B. L. . zawartego we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji, w którym spółka zadała szereg pytań w zakresie przepisów dotyczących opodatkowania spółki na zasadach przewidzianych w rozdziale 6b ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U z 2021 r., poz. 1800, ze zm.- dalej u.p.d.o.p.). Spółka zaskarżyła wydaną interpretację w części, w której organ uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe, tj. w części dotyczącej ustalenia, jaka część wydatków z tytułu używania samochodów osobowych przez pracowników spółki wykorzystywanych do działalności gospodarczej, ale dla których nie jest prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu, będzie stanowiła wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i będzie podlegała opodatkowaniu Ryczałtem.
W opisie stanu faktycznego spółka wskazała, że ma siedzibę na terytorium R. P. i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Spółka od 1 stycznia 2022 r. wybrała opodatkowanie na zasadach przewidzianych w Rozdziale 6b u.p.d.o.p. Spółka dysponuje samochodami osobowymi stanowiącymi środki trwałe bądź wykorzystywanymi na podstawie umów leasingowych. Dla tych samochodów nie jest prowadzona ewidencja przebiegu. W związku z tym spółka odlicza 50% podatku naliczonego VAT z faktur dotyczących eksploatacji tych samochodów, jak również nie uznaje za koszt podatkowy 25% wartości netto tych wydatków powiększonej o nienaliczoną wartość podatku od towarów i usług. Ponadto spółka stosuje również inne ograniczenia wynikające z przepisów u.p.d.o.p. dotyczących korzystania z samochodów na podstawie umówi leasingu, nie uznając części wydatków z tym związanych za koszty podatkowe. Większość samochodów, jakimi spółka dysponuje, jest wykorzystywanych przez jej pracowników na cele prowadzonej działalności gospodarczej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right