Orzeczenie
Wyrok WSA w Opolu z dnia 15 listopada 2022 r., sygn. I SA/Op 278/22
Podatek dochodowy od osób prawnych; Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Aleksandra Sędkowska Sędziowie: Sędzia WSA Grzegorz Gocki Asesor sądowy Anna Komorowska-Kaczkowska (spr.) Protokolant: Starszy inspektor sądowy Maria Żymańczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 listopada 2022 r. sprawy ze skargi T. Spółki z o.o. w S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 lipca 2022 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.240.2022.1.JG w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej przez T. Spółka z .o.o. w S. (dalej jako: strona, skarżący, wnioskodawca) jest indywidualna interpretacja podatkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 lipca 2022 r. r. nr 0111-KDIB1-3.4010.240.2022.1.JG wydana na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540, ze. zm.) - dalej zwana "O.p", stwierdzająca, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 31 marca 2022 r., oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu użytkowania samochodów służbowych do tzw. celów mieszanych- jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym wnioskodawca wskazał, że Spółka wybrała opodatkowanie na zasadzie "Ryczałtu od dochodów Spółek" zwane dalej ECIT zgodnie z rozdziałem 6b ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r., poz.1800 ze zm. zwanej dalej ustawą o CIT). Spółka nie jest małym podatnikiem w rozumieniu ustawy o CIT. Jeden z udziałowców Spółki jest jednocześnie Prezesem Zarządu Spółki i jedynym członkiem zarządu. Drugi z udziałowców jest prokurentem w Spółce. Z tytułu pełnionych funkcji członkowie zarządu nie pobierają wynagrodzenia. Nie są też zatrudnieni w Spółce na podstawie umowy o pracę. Spółka powierzyła Prezesowi Zarządu oraz Prokurentowi typowe narzędzia pracy, m.in. osobowe samochody służbowe. Wskazała, że jest to powszechna praktyka rynkowa. Nadto wyjaśniła, że samochody te są wykorzystywane przez te osoby do wykonywania obowiązków związanych z pełnioną funkcją, przy czym Spółka nie prowadzi ewidencji przebiegu tych pojazdów. Możliwe jest zatem wykorzystanie samochodów przez Prezesa Zarządu lub Prokurenta Spółki również - obok celów służbowych- także do celów prywatnych. Z uwagi jednak na nienormowany czas pracy oraz mobilny charakter pełnionych funkcji, wykorzystanie samochodów służbowych w znacznej części związane jest z realizacją obowiązków wynikających z pełnionej na podstawie aktu powołania funkcji Prezesa Zarządu oraz Prokurenta. Fakt wykorzystywania samochodów osobowych przez te osoby do czynności związanych z pełnionymi funkcjami może zostać potwierdzony przez Spółkę innymi dowodami niż ewidencja przebiegu pojazdu. Wydatki zawiązane z tymi pojazdami objęte są ograniczonym prawem do odliczenia VAT w wysokości 50 % na podstawie art. 86a ustawy VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right