Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 marca 2022 r., sygn. II SA/Gl 55/22

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski, Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Matan (spr.), Sędzia WSA Stanisław Nitecki, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 4 marca 2022r. sprawy ze skargi S.M. (M.) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach decyzją z dnia [...] r. nr [...] uchyliło decyzję Wójta Gminy G. z dnia [...] r. znak: [...] w sprawie odmowy przyznania S. M. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego od 1 sierpnia 2021 r. do 31 października 2021 r. oraz przyznało mu prawo do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną żoną: J. M. od dnia 1 listopada 2021 r. do 31 marca 2022 r. w kwocie 1971,00 zł miesięcznie.

Decyzja podlegająca kontroli Sądu zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym.

J. M. legitymuje się orzeczeniem Powiatowego Zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności w R. z dnia [...] r. (nr [...]), na mocy którego została zaliczona do stopnia niepełnosprawności znacznego. W orzeczeniu wskazano, że niepełnosprawność istnieje od [...] r., a ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od [...] r. Orzeczenie zostało wydane do 31 marca 2022 r. ze wskazaniem, że J. M. jest niezdolna do pracy i wymaga konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji - do 31 marca 2022 r.

W dniu 7 września 2019 r. S. M. (mąż, strona) złożył wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego na żonę

Organ I instancji odmawiając przyznania stronie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną żoną uznał, że świadczenie takie nie przysługuje gdyż niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała po 18 roku życia. Ponadto wskazał, że kolejna przeszkoda do przyznania świadczenia jest pozostawanie osoby wymagającej opieki w związku małżeńskim.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00