Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 17 października 2024 r., sygn. II SA/Rz 1310/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karina Gniewek – Berezowska /spr./ po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 17 października 2024 r. sprawy ze sprzeciwu S. D. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 3 września 2024 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Przedmiotem kontroli Sądu jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie (dalej: "Kolegium", "Organ odwoławczy" lub "Organ II instancji") z 3 września 2024 r. nr SKO.4111/156/2023, uchylająca zaskarżoną decyzję Wójta Gminy [...] (dalej: "Wójt" lub "Organ I instancji") z 8 lutego 2023 r. nr [...] i przekazującą sprawę Organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia.
Wydanie decyzji poprzedzało postępowanie administracyjne o następującym przebiegu:
Wnioskiem z 9 stycznia 2023 r. S. D. (dalej: "Skarżący") zwrócił się do Wójta Gminy [...] o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką sprawowaną nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką – C. D. Wraz z wnioskiem Skarżący złożył oświadczenie, w którym wskazał, że zgodnie z art. 27 ust. 5 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 615 ze zm.) – dalej: "u.ś.r." (w brzmieniu obowiązującym w dniu złożenia wniosku o przyznanie świadczenia) wybiera przyznanie korzystniejszego dla niego, świadczenia pielęgnacyjnego. Jednocześnie wyraził chęć pozostania przy zasiłku dla opiekuna do czasu ustalenia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego.
Decyzją z 8 lutego 2023 r. nr [...] Wójt Gminy [...] odmówił przyznania Skarżącemu prawa do wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego.
Organ I instancji podał, że C. D. legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Niemniej z orzeczenia nie wynika, aby niepełnosprawność u matki Skarżącego powstała przed ukończeniem 18, bądź 25 roku życia w przypadku uczęszczania do szkoły lub szkoły wyżej. W opisywanej sprawie zachodzi zatem negatywna przesłanka do przyznania świadczenia, o której mowa w art. 17 ust. 1b u.ś.r. Ponadto Organ I instancji ustalił, że osoba ubiegająca się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego ma ustalone prawo do zasiłku dla opiekuna. Wójt zaznaczył, że Skarżący nie zrezygnował z wypłacanego zasiłku dla opiekuna.