Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 25 listopada 2021 r., sygn. III SA/Gd 779/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Mierzejewski Sędziowie Sędzia WSA Janina Guść Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 25 listopada 2021 r. sprawy ze skargi B. Ś. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia 30 czerwca 2021 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy [...] z dnia 19 stycznia 2021 r. nr [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] na rzecz skarżącej B. Ś. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 19 stycznia 2021 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity: Dz. U. 2020 r., poz. 111 ze zm.) - dalej jako "ustawa", Wójt Gminy odmówił B. Ś. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką sprawowaną nad niepełnosprawnym ojcem - J. R.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że w sprawie nie została spełniona przesłanka określona w art. 17 ust. 1 w związku z art. 24 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Organ I instancji stwierdził na podstawie przeprowadzonego wywiadu środowiskowego, że J. R. jest osobą schorowaną, cierpi z powodu dolegliwości związanych z układem sercowo - naczyniowym, cukrzycy, zaćmy - dlatego też wymaga opieki i pomocy ze strony osób trzecich. Takiej pomocy i wsparcia udziela mu córka B. Ś. wykonując niezbędne, codzienne czynności (tj. gotowanie, podawanie posiłków, sprzątanie, umawianie wizyt lekarskich oraz podawanie niezbędnych lekarstw). Z przeprowadzonego wywiadu wynika, że J. R. nie jest osobą leżącą, samodzielnie porusza się po mieszkaniu. samodzielnie się ubiera, samodzielnie załatwia potrzeby fizjologiczne, samodzielnie spożywa posiłki. Zatem w ocenie organu I instancji wnioskodawczyni sprawuje opiekę nad ojcem w niezbędnym zakresie adekwatnie do jego potrzeb.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00