Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 30 listopada 2021 r., sygn. II SA/Bk 707/21

Administracyjne postępowanie; Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Roleder, Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, asesor sądowy WSA Barbara Romanczuk (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 30 listopada 2021 r. sprawy ze skargi M. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] lipca 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję Prezydenta Miasta B. z dnia [...] maja 2021 roku numer [...]

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B., z dnia [...] lipca 2021 r. znak: [...] utrzymało w mocy decyzję wydaną przez Prezydenta Miasta B. z dnia [...] maja 2021 r. nr [...], odmawiającą przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu niepodejmowania lub rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką H. Z.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

Wnioskiem z [...] kwietnia 2021 r. M. Z. zwróciła się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w związku z rezygnacją lub niepodejmowaniem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną matką H. Z.

Decyzją z [...] maja 2021 r. organ I instancji odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia. W uzasadnieniu wskazano, iż nie spełnione są przesłanki w zakresie wieku w jakim powstała niepełnosprawność oraz wskazano, iż H. Z. ma męża, który nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Od decyzji tej M. Z. odwołała się i wniosła o uchylenie decyzji organu gminy i przyznanie wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego. W uzasadnieniu wskazała na rzeczywiście sprawowaną opiekę, trudną sytuację życiową oraz orzecznictwo sądowe orzekające o konieczności przyznania świadczenia z uwagi na orzeczenie TK. Podkreśliła także, że mąż osoby niepełnosprawnej jest osobą przewlekle chorą i choruje na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, a w związku z tym wymaga podłączenia do koncentratora tlenu. Sam zatem wymaga opieki i skarżąca jest w trakcie kompletowania dokumentacji, celem ubiegania się o stopień niepełnosprawności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00