Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 10 listopada 2021 r., sygn. II SA/Łd 522/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Sieniuć Sędziowie Sędzia WSA Robert Adamczewski Asesor WSA Tomasz Porczyński (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 10 listopada 2021 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę. dc

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r., nr [...] wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz.U. 2021 r. poz. 735) - dalej: k.p.a.; art. 17 ust. 1, ust. 1b, ust. 5 pkt 2a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 111)- dalej: u.ś.r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy Ż. z dnia [...]. , nr [...] o odmowie przyznania M. K. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną matką - M. C.

Z ustalonego w sprawie stanu faktycznego wynika, że M. K. , reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika wystąpiła w dniu 8 stycznia 2021 r. z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem osobistej opieki nad niepełnosprawną matką M. C. Do wniosku strona załączyła między innymi potwierdzone za zgodność z oryginałem kserokopie orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu znacznym M. C., orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym A. C.(ojca wnioskodawczyni). Ponadto w treści złożonego wniosku strona zawarła żądanie objęcia jej ubezpieczeniem emerytalno-rentowym oraz ubezpieczeniem zdrowotnym wskazując, iż aktualnie opłaca składki w KRUS. Jednocześnie strona oświadczyła, że zaprzestała pracy w gospodarstwie rolnym.

Z załączonego do akt sprawy wywiadu środowiskowego przeprowadzonego w dniu 4 lutego 2021 r., wynika, że M. C. (lat 70) jest osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym. Jest osobą leżącą, bez jakiegokolwiek kontaktu logiczno-słownego, niezdolną do samodzielnej egzystencji. Wyżej wymieniona pozostaje we wspólnym gospodarstwie z 84 letnim mężem A. C., który legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Dochód rodziny stanowią otrzymywane świadczenia emerytalne oraz wypłacane dodatki pielęgnacyjne i świadczenie uzupełniające. W toku przeprowadzonego wywiadu, z udziałem skarżącej M. K. oraz A. C. ustalono, że wnioskodawczyni nie mieszka w miejscu zamieszkania M. C. W okresie letnim przyjeżdża do matki średnio 2 razy dziennie, natomiast obecnie, w okresie zimowym zagląda, co drugi dzień. Wykonywane przez stronę czynności opiekuńcze obejmują mycie, przebieranie, zmianę pampersów, karmienie. Dodatkowo skarżąca zajmuje się praniem, a nadto realizuje recepty oraz kupuje pampersy. Podczas nieobecności skarżącej, czynności związane ze zmianą pampersów wykonuje dalsza sąsiadka, która zagląda do M. C. . Natomiast czynności związane z przygotowaniem posiłków, ich podaniem wykonuje A. C. W oparciu o powyższe ustalenia stwierdzono, że stałą i bezpośrednią opiekę nad M. C. sprawuje jej mąż A. C.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00