Wyrok WSA w Lublinie z dnia 26 października 2021 r., sygn. II SA/Lu 323/21
Celne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Marcinowski Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 26 października 2021 r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Burmistrza Miasta B. z dnia [...] r., nr [...]
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej także jako: SKO) po rozpatrzeniu odwołania M. G. (dalej także jako: skarżąca) od decyzji wydanej przez Burmistrza Miasta B. (dalej także jako: Burmistrz) z dnia [...] r. znak: [...] w sprawie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wnioskowanego na córkę P. G. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.
Rozstrzygnięcie organu zostało wydane w oparciu o następujący stan faktyczny i prawny.
Organ pierwszej instancji w uzasadnieniu swojej decyzji stwierdził, że skarżąca spełnia warunki dotyczące niepełnosprawności osoby wymagające opieki i faktycznego sprawowania opieki nad córką. Odmowa przyznania świadczenia nastąpiła z uwagi na wystąpienie negatywnej przesłanki z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. 2020, poz. 111, dalej: u.ś.r.) - tj. skarżącej przysługuje prawo do emerytury.
W odwołaniu od powyższej decyzji skarżąca zaznaczyła, że otrzymuje emeryturę w kwocie [...]zł netto, zaś świadczenie pielęgnacyjne wynosi [...] zł netto.