Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 15 lipca 2021 r., sygn. II SA/Sz 430/21
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska Asesor WSA Krzysztof Szydłowski (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 15 lipca 2021 r. przy udziale Prokuratora Regionalnego w Szczecinie sprawy ze skargi D. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] lutego 2021 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy [...] z dnia [...] stycznia 2021 r., nr [...]
Uzasadnienie
Sygn. akt II SA/Sz [...]
U Z A S A D N I E N I E
Decyzją z [...] roku, znak: [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. (dalej: "Kolegium", "SKO") po rozpatrzeniu odwołania D. C. (dalej: "Skarżąca", "Strona") utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy Ś. z dnia [...], Nr [...] w sprawie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad małżonkiem wnioskodawczyni - A. C..
Jak wyjaśniono w uzasadnieniu organ pierwszej instancji, po rozpatrzeniu wniosku z dnia [...]., odmówił Stronie przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad małżonkiem a swoje rozstrzygnięcie uzasadnił niespełnieniem kryterium wynikającym z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a) oraz z art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, tj. iż osoba sprawująca opiekę nad osobą niepełnosprawną posiada prawo do emerytury oraz, że niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała w 67 roku jego życia.
W dniu [...] r. Strona złożyła odwołanie od powyższej decyzji. Wskazała, iż jest osobą będącą na emeryturze, jednakże jej wysokość tj. [...] zł netto nie jest wystarczająca na życie, opłaty, leki i utrzymanie osoby niepełnosprawnej. Wskazała, iż ubiega się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości różnicy pomiędzy wysokością świadczenia pielęgnacyjnego a otrzymywaną emeryturą. Podniosła, iż jej zdaniem należy dokonać prokonstrukcyjnej wykładni art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a), pozwalającej na realizację zasad równości wobec prawa i sprawiedliwości społecznej, obowiązku udzielania pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, jak i osobom niepełnosprawnym.