Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 14 września 2021 r., sygn. II SA/Rz 836/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Marcin Kamiński Sędziowie WSA Piotr Godlewski /spr./ AWSA Karina Gniewek - Berezowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 września 2021 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] marca 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy rozłożenia na raty zaległości dłużnika alimentacyjnego i odmowy umorzenia tej należności uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] lutego 2021 r. nr [...].

Uzasadnienie

II SA/Rz 836/21

U z a s a d n i e n i e

Przedmiotem skargi M.M. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego z [...] marca 2020 r. nr [...] dotycząca odmowy rozłożenia na raty zaległości dłużnika alimentacyjnego i odmowy umorzenia tej należności.

Jak wynika z jej uzasadnienia i akt administracyjnych sprawy, decyzją z [...] lutego 2020 r. nr [...] Prezydent Miasta [...] odmówił rozłożenia na raty zaległości dłużnika alimentacyjnego M.M. z tytułu wypłaconych osobie uprawnionej w okresie od 1 lipca 2015 r. do 31 marca 2019 r. świadczeń alimentacyjnych w łącznej kwocie 21 074,23 zł i jednocześnie odmówił umorzenia tej należności.

W uzasadnieniu wskazał na wyjątkowość zastosowania ulgi w przedmiocie rozłożenia na raty bądź umorzenia zadłużenia dłużnikowi alimentacyjnemu. Dłużniczka jest osobą młodą, sprawną fizycznie wobec faktu że jest zdolna do sprawowania opieki nad niepełnosprawnym mężem, za co otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne. Ma więc możliwości spłaty powstałego z jej przyczyny zadłużenia w funduszu alimentacyjnym. Umorzenie bowiem spornej należności jest szczególnym wyjątkiem od zasady zwrotu należności i może mieć miejsce tylko wtedy, gdy zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności dotyczące sytuacji dochodowej i rodzinnej dłużnika alimentacyjnego. Dyspozycja art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. z 2021 r., poz. 877 ze zm., dalej: u.p.o.u.a.) nie pozwala na zastosowanie automatyzmu w sprawach przyznawania ulgi w zapłacie należności tylko dlatego, że dłużnik wystąpi z takim wnioskiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00