Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 listopada 2020 r., sygn. IV SA/Po 1271/20
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Bąk-Marciniak Sędzia WSA Marek Sachajko (spr.) Asesor sądowy WSA Katarzyna Witkowicz-Grochowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 listopada 2020 r. sprawy ze skargi A. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzje oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza R. z dnia [...] marca 2020 r., nr [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego kwotę [...]zł ( [...] zł) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej jako SKO lub Kolegium) decyzją z dnia [...] maja 2020 r. nr [...], działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r.- Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. [...] ze zm. dalej k.p.a.) w zw. z art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. [...], dalej u.ś.r.), po rozpatrzeniu odwołania A. T. (dalej jako strona lub skarżący) utrzymało w mocy decyzję Burmistrza R. nr [...] wydanej dnia [...] marca 2020 r., w sprawie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką sprawowaną nad niepełnosprawną matką W. T..
Rozstrzygnięcia zapadły w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Wnioskiem z dnia [...] marca 2020 r. A. T., reprezentowany przez pełnomocnika, zwrócił się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w R. (dalej GOPS) o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieka nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką - W. T..
We wniosku wskazano, że skarżący jest synem W. T., wobec czego jest obciążony obowiązkiem alimentacyjnym na jej rzecz. Ponadto w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką nie podejmuje zatrudnienia ani innej pracy zarobkowej. Skarżący podał, że ustawowym warunkiem przyznania wnioskowanego świadczenia jest powstanie niepełnosprawności u osoby wymagającej opieki nie później niż do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia, co wynika wprost z treści art. 17 ust. 1b ustawy. Jednakże Trybunał Konstytucyjny w punkcie drugim sentencji wyroku z dnia [...] października 2014 r., sygn. akt K [...] (Dz. U. z 2014 r., poz. 1443; OTK-A [...]/104) orzekł, że art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji.