Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 maja 2020 r., sygn. II SA/Po 25/20
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Paluszyńska (spr) Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak Asesor WSA Jan Szuma po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 maja 2020 r. w trybie uproszczonym sprawy ze skargi J. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] września 2019r. znak: [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy [...] z dnia [...] lipca 2019r. znak: [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej kwotę [...]zł (słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] września 2019r. (znak: [...]) Samorządowe Kolegium Odwoławcze na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. 2018.2096 ze zm.) w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 2a ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. 2018. 2220 ze zm.) utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję Wójta Gminy [...] z dnia [...] lipca 2019r. (znak: [...]) odmawiającą J. H. ( dalej zwanej skarżącą) prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wnioskowanego na F. K..
W przedmiotowej sprawie skarżąca wnioskiem z [...].06.2019r. złożonym w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w [...] domagała się ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawną matką F. K..
Organ I instancji odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia z uwagi na brak spełnienia przesłanki określonej w art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych. W uzasadnieniu podał, że wnioskodawczyni jest córka niepełnosprawnej F. K. ur. [...]., która zgodnie z orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS z [...].08.2000r. została uznana za trwale całkowicie niezdolną do pracy i niezdolną do samodzielnej egzystencji. Z tego wynika, że niepełnosprawność F. K. powstała po ukończeniu przez nią 25 roku życia, tym samym nie został spełniony jeden z warunków wymaganych do przyznania świadczenia, który nie został usunięty z ustawy o świadczeniach rodzinnych.