Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 17 sierpnia 2021 r., sygn. I SA/Gd 779/21

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Irena Wesołowska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Alicja Stępień, Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, , po rozpoznaniu w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w dniu 17 sierpnia 2021 r. sprawy ze skargi A. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 30 listopada 2020 r. sygn. akt SKO [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2017 rok oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 18 sierpnia 2020 r. Wójt Gminy K. ustalił A. P. podatek od nieruchomości za 2017 rok w wysokości 26.561 zł.

Po rozpatrzeniu wniesionego przez stronę odwołania, decyzją z dnia 30 listopada 2020 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w G. (dalej w skrócie zwane Kolegium lub organem odwoławczym) utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Organ odwoławczy wskazał, że przedmiotem niniejszej sprawy było określenie wysokości zobowiązania podatkowego za rok 2017, należnego od zabudowanej nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę nr 738, położonej w K. przy ul. [...], a w szczególności wskazanie osoby podatnika zobowiązanego do zapłaty podatku. Kluczowe znaczenie w tym zakresie, miało zdaniem organu ustalenie, komu można było przypisać status posiadacza samoistnego przedmiotowej nieruchomości.

Zdaniem Kolegium uprawniony jest wniosek wywiedziony przez organ pierwszej instancji, że począwszy od listopada 2016 roku przedmiotowa nieruchomość znajdowała się w posiadaniu samoistnym A. P., w związku z czym powinna ona być uznana za podatnika podatku od tej nieruchomości. W ocenie Kolegium wskazuje na to w szczególności fakt zawarcia przez A. P. umowy najmu nieruchomości położonej w K. przy ul. [...], fakt posiadania pokoju w przedmiotowej nieruchomości, w którym mieszka, przebywa i nocuje 3-4 razy w tygodniu jak również fakt posiadania kluczy do całej nieruchomości i ograniczenie dostępu do nieruchomości A. i K. G. Organ zwrócił także uwagę, że A. P. dąży do zakwestionowania nabycia prawa własności przedmiotowej nieruchomości przez A. i K. G. oraz do zmiany postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym Z. B. przez jego matkę H. P. w odniesieniu do przedmiotowej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00