Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 26 kwietnia 2021 r., sygn. III SA/Kr 1065/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: S WSA Maria Zawadzka (spr.) Sędziowie: S WSA Hanna Knysiak - Sudyka ASR WSA Marta Kisielowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 kwietnia 2021 r. sprawy ze skargi J. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 24 lipca 2020 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej skargę oddala.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 24 lipca 2020 r. znak [...], po rozpatrzeniu odwołania skarżącego - J. Z., utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy z dnia [...] 2020 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką H. Z.

Powyższe decyzje zostały wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Wyżej opisaną decyzją organ l instancji, w wyniku rozpoznania wniosku strony z dnia 21.02.2020 r. odmówił skarżącemu przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w związku z koniecznością sprawowania opieki nad matką H. Z. legitymującą się orzeczeniem Lekarza Orzecznika ZUS z dnia 24.04.2018 r. o zaliczeniu do osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji co odpowiada orzeczeniu o znacznym stopniu niepełnosprawności. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że powodem odmowy przyznania świadczenia jest okoliczność, iż wprawdzie osoba wymagająca opieki posiada znaczny stopień niepełnosprawności, jednak w jej przypadku ustalona niezdolność do samodzielnej egzystencji istnieje od 1.03.2018 r. (powstała w wieku 72 lat), a zatem nie została spełniona przesłanka przyznania prawa do świadczenia wynikająca z art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych. Dodatkowo organ wskazał, iż zakres sprawowanej opieki nie uzasadnia rezygnacji z zatrudnienia czy pracy w gospodarstwie rolnym, a nadto wskazał także na liczne grono osób zobowiązanych do alimentacji (dziewięcioro dzieci osoby H. Z.) co daje możliwość współdzielenia tej opieki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00