Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 stycznia 2021 r., sygn. VII SA/Wa 716/20
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Kuś (spr.) Sędziowie: WSA Jolanta Augustyniak-Pęczkowska WSA Tomasz Stawecki po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 stycznia 2021 r. sprawy ze skargi J. P. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lutego 2020 r. znak [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji ostatecznej oddala skargę
Uzasadnienie
1. Decyzją z [...] lutego 2020 r. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej: "GINB") po rozpatrzeniu odwołania Pana J. P., reprezentowanego przez radcę prawnego, od decyzji [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego nr [...] z [...] listopada 2019 r., znak: [...], w przedmiocie odmowy zmiany decyzji ostatecznej - utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu wskazał, że decyzją z [...] października 1996 r., znak: [...] Wojewoda [...] utrzymał w mocy decyzję Kierownika Urzędu Rejonowego w [...] z dnia [...] września 1996 r., znak: [...] nakazującą na podstawie art. 48 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. nr 89 poz. 414 ze zm.; dalej: "p.b.") Pani H. P. i Panu J. P. rozbiórkę budynku składowego wybudowanego bez pozwolenia na budowę na działce nr [...] w miejscowości [...]. Podaniem z 14 czerwca 2019 r. Pan J. P. złożył wniosek o zmianę decyzji Wojewody [...] z [...] października 1996 r. na podstawie art. 155 k.p.a. Decyzją nr [...] z [...] listopada 2019 r. znak: [...] [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego odmówił zmiany ww. decyzji. Pan J. P. złożył w ustawowym terminie odwołanie od decyzji organu wojewódzkiego.
GINB w pierwszej kolejności wskazał na brzmienie i istotę art. 155 k.p.a. w kontekście rozpatrywanej sprawy. W analizowanej sprawie decyzja rozbiórkowa jest decyzją kształtującą sytuację prawną strony poprzez określenie treści i zakresu spoczywającego na stronie obowiązku. Tym samym jest decyzją, na mocy której strona nabywa prawo. Z orzecznictwa sądowego wynika, że nie jest możliwe stosowanie art. 155 k.p.a. do decyzji związanych. A do takich decyzji należy rozstrzygnięcie wydawane na podstawie art. 48 p.b. Uchylenie decyzji nakazującej rozbiórkę ze względu na słuszny interes strony lub interes społeczny prowadziłoby w rezultacie do powrotu stanu niezgodności z prawem, co powodowałoby stan sprzeczności z ustawowym celem art. 48 p.b. Ponadto uchylenie lub zmiana decyzji nakazującej rozbiórkę prowadziłaby do tego, że pozostałby nieuregulowany stan niezgodny z prawem - samowola budowlana. Taka sytuacja byłaby nie do pogodzenia z interesem społecznym.