Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 20 stycznia 2021 r., sygn. I SA/Gd 957/20

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski, Sędzia WSA Irena Wesołowska (spr.), , po rozpoznaniu w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 stycznia 2021 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. PUT z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej [...] z dnia 28 lipca 2020 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2013 rok oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego (dalej w skrócie zwany Naczelnikiem lub organem pierwszej instancji) przeprowadził w "A" Sp. z o.o. (dalej w skrócie zwana Spółką) kontrolę podatkową w zakresie prawidłowości rozliczenia z budżetem z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za 2013 rok, a postanowieniem z dnia 14 marca 2019 r. wszczął wobec Spółki postępowanie podatkowe.

Decyzją z dnia 20 stycznia 2020 r. Naczelnik określił Spółce wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2013 rok w wysokości 270.592 zł. Organ w wydanej decyzji zakwestionował prawo Spółki do zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodu wydatków, które były potwierdzone fakturami wystawionymi przez "B" E.G., albowiem nie dokumentowały one rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.

Po rozpatrzeniu wniesionego przez stronę odwołania, decyzją z dnia 28 lipca 2020 roku Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (dalej w skrócie zwany Dyrektorem lub organem odwoławczym) utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu wydanego rozstrzygnięcia organ odwoławczy odnosząc się do stawianego zarzutu przedawnienia wskazał, że termin płatności podatku dochodowego od osób prawnych za 2013 r. upływał w dniu 31 marca 2014 r. co oznacza, że bieg terminu przedawnienia tego zobowiązania podatkowego co do zasady upływał z dniem 31 grudnia 2019 r. Niemniej jednak, w rozpoznawanej sprawie doszło do zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego z dniem 5 sierpnia 2019 r. na podstawie art. 70 § 6 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Oznacza to, że zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych za 2013 r. nie uległo przedawnieniu ani z końcem 2019 roku, ani przed doręczeniem decyzji określającej to zobowiązanie, tj. dniem 31 stycznia 2020 r. Zdaniem Dyrektora zawiadomienie Naczelnika spełnia przy tym wymogi co do treści i wypełnia dyspozycję art. 70c Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00