Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 14 stycznia 2021 r., sygn. III SA/Gd 845/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Hyla, Sędziowie: Sędzia WSA Paweł Mierzejewski, Sędzia WSA Jolanta Sudoł (spr.), po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 stycznia 2021 r. sprawy ze skargi E. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 26 czerwca 2020 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta z dnia 18 marca 2020 r., nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 18 marca 2020 r., nr [...] Prezydent Miasta odmówił E. R. (zwanej dalej "wnioskodawczynią", "stroną" albo "skarżącą") przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym ojcem L. R. (ur. 06 kwietnia 1941 r.).

W podstawie prawnej wydanego rozstrzygnięcia organ pierwszej instancji przywołał m.in. art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r., poz. 111; zwanej dalej w skrócie jako: "u.ś.r.").

W uzasadnieniu wydanej decyzji organ pierwszej instancji podniósł, że zgromadzony materiał dowodowy w sprawie wskazuje na to, że wnioskodawczyni opiekuje się ojcem a rozmiar sprawowanej opieki jest przyczyną nie podejmowania przez nią zatrudnienia. Ojciec wnioskodawczyni jest po przebytym udarze leżący, ma niedowład prawej strony, nie mówi, nie pisze, ma cukrzycę, trzeba podawać mu insulinę. Aktualnie ma podłączony cewnik, wymaga karmienia i przewijania oraz opieki całodobowej. Jednakże ojciec wnioskodawczyni, jako osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym, legitymuje się orzeczeniem wydanym przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w [...] z dnia 3 lutego 2015 r., z którego wynika, iż jego niepełnosprawność powstała w wieku 64 lat. Zatem w rozpoznawanej sprawie nie została spełniona przesłanka określona w art. 17 ust. 1b u.ś.r., zgodnie z którą świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00