Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 17 grudnia 2020 r., sygn. II SA/Op 242/20

Drogi publiczne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz - spr. Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka Sędzia WSA Daria Sachanbińska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 17 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi M. R. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 19 czerwca 2020 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 18 grudnia 2019 r., nr [...], 2) zasądza od Głównego Inspektora Transportu Drogowego na rzecz skarżącego M. R. kwotę 1000 (tysiąc) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem niniejszego postępowania jest skarga M. R. (dalej również jako: "skarżący"), reprezentowanego przez pełnomocnika adwokata M. Ł., na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego (dalej również jako: "organ odwoławczy" lub w skrócie "GITD"), nr [...] z dnia 19 czerwca 2020 r. utrzymującą w mocy decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego (dalej również jako: "organ I instancji" lub w skrócie "OWITD") z dnia 18 grudnia 2019 r., nr [...] o nałożeniu kary pieniężnej w wysokości 2000 zł.

Skarga została wniesiona w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W dniu 26 lipca 2019 r. w [...] przy ul. [...] został zatrzymany do kontroli przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego samochód osobowy marki [...].o nr rej.[...], kierowany przez skarżącego. W pojeździe poza kierowcą znajdował się jeden pasażer. W toku kontroli funkcjonariusze organu I instancji ustalili, że M. R. przewoził go zarobkowo z ul. [...] na ul. [...] pod [...]. Pasażer zamówił usługę przewozu za pośrednictwem aplikacji "A", poprzez którą również dokonał płatności. Nie otrzymał paragonu, a jedynie fakturę elektroniczną. W toku kontroli M. R. który prowadzi działalność gospodarczą pod firmą P.H.U. B w [...], nie okazał zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji na przewóz osób, wydanych na jego rzecz, albo na rzecz innego podmiotu. Nie okazał także orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy ani orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Skarżący wyjaśnił, że otrzymał zlecenie przewozu poprzez aplikację A., za co otrzyma wynagrodzenie po wystawieniu faktury firmie C Ł. W.[...] , z którą ma podpisaną umowę. Podczas czynności kontrolnych sporządzono protokół przesłuchania skarżącego oraz protokół przesłuchania pasażera J. K.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00