Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 16 grudnia 2020 r., sygn. II SA/Kr 1007/20

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący SNSA Anna Szkodzińska SNSA Joanna Tuszyńska SWSA Jacek Bursa (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 16 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Nr [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia 1 lipca 2020 roku, znak: [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki skargę oddala

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Limanowej decyzją nr [...] z dnia 1.07.2019 r., znak: [...], na podstawie art. 48 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jednolity, Dz.U. z 2018r. póz. 1202 z późn. zmian. dalej u.p.b.) nakazał M. M. rozbiórkę na własny koszt płyty betonowej o wymiarach rzutu poziomego 1,15 x 7,00 m, stanowiącej rozpoczętą budowę wiaty na drewno na dz.ew.nr [...], położonej w miejscowości Lubomierz, gmina Mszana Dolna, woj. Małopolskie.

Od wyżej wymienionej decyzji odwołanie złożyła M. M. podnosząc naruszenie art. 7, 77 i 80 kpa oraz art. 48 ust. 2 i 3 u.p.b. z powodu nieustalenia i błędnego przyjęcia, iż sporna płyta betonowa nie spełnia kryterium do legalizacji. Podano, iż płyta ma służyć do budowy ogrodzenia co nie narusza przepisów planu miejscowego.

Małopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie decyzją Nr [...] Znak:[...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 104 kpa w związku z art. 49b ust. 1, art. 80 ust. 2 pkt 2 i art. 83 ust. 2 u.p.b., utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

W uzasadnieniu wskazano, że przedmiotowa płyta betonowa znajduje się przy granicy działki nr ew. [...] z działką nr ew. [...]. Odległość pomiędzy wybudowaną płytą betonową, a budynkiem usytuowanym na dz. [...] wynosi zgodnie z ustaleniami PINB - 3 m do zadaszenia oraz 6 m do ściany budynku. Zgodnie z oświadczeniem pełnomocnika inwestora, złożonego do protokołu nr [...], przedmiotowa płyta betonowa stanowi część zamierzonej inwestycji tj. wiaty na drewno. Protokół nr [...] został podpisany przez pełnomocnika inwestora bez zastrzeżeń, co oznacza, iż pełnomocnik inwestora zgodził się z zawartymi w nim ustaleniami. Skoro wylanie płyty betonowej z zamontowanymi kotwami stalowymi do słupków konstrukcyjnych (jak należy domniemywać - wsporczych, dla zamocowania konstrukcji dachu lub przegród) stanowi element wiaty na drewno, to taki obiekt spełnia kryteria obiektu budowlanego - wiaty w budowie, podlegającej reżimowi art. 49b u.p.b. Kwalifikacja prawna obiektu dokonana przez PINB nie jest prawidłowa. PINB nie uzasadnił, dlaczego uznał niewielką wiatę w budowie, o wym. 1,15 x7m (pow. zabudowy ok. 8m2) za obiekt wymagający uzyskania pozwolenia na budowę, co w przypadku samowolnej realizacji takiego obiektu musi skutkować zastosowaniem przez organ nadzoru budowlanego regulacji określonej w art. 48 u.p.b. Ocena prawna samowoli budowlanej musi być w pierwszej kolejności poprzedzona dokonaniem przez organ nadzoru budowlanego prawidłowej kwalifikacji przedmiotowych robót budowlanych. Ustalenie takie stanowi warunek konieczny zgodnego z prawem dalszego procedowania, obejmującego przecież obowiązek organu doboru właściwego reżimu prawnego dla likwidacji skutków samowoli budowlanej (art. 48, art. 49b, art. 50-51 u.p.b.), gdzie podstawowym kryterium rozróżnienia tych trybów jest właśnie kwalifikacja robót budowlanych zgodnie z podziałem przyjętym przez ustawodawcę w treści przepisów Prawa budowlanego (tak: WSA w Krakowie w wyroku z dnia 31.01.2019r., sygn. II SA/Kr 1542/18). Zatem zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, garaży, wiat lub przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę takich obiektów na działce nie jest uzależnione od charakteru i stopnia zainwestowania działki. Zatem zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 pkt 2 i art. 30 ust. 1 u.p.b., budowa wiaty o pow. zab. do 35m2 wymagała jedynie zgłoszenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00