Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 2 listopada 2020 r., sygn. II SA/Bd 608/20

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: asesor WSA Katarzyna Korycka po rozpoznaniu w dniu 2 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze sprzeciwu M. M. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2020 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala sprzeciw.

Uzasadnienie

Wójt Gminy Ł. - po rozpatrzeniu wniosku A. M. M. (dalej zwanego także "inwestorem") z dnia [...] listopada 2019 r. - decyzją z dnia [...] stycznia 2020 r. znak: [...], ustalił warunki zabudowy na rzecz inwestora dla zmiany zagospodarowania terenu polegającej na budowie budynku biurowo-usługowo-magazynowego (hurtownia materiałów budowlanych) na terenie działki nr [...] w miejscowości Ł..

Odwołania od powyższej decyzji wnieśli M. D. i T. D., domagając się jej uchylenie z uwagi na rażące naruszenie prawa. W niemal tożsamych treściowo odwołaniach odwołujący podkreślili w szczególności, że organ wobec objętej przedmiotową inwestycją działki nr [...], wydał w odstępie 7 miesięcy dwie sprzeczne ze sobą decyzje - niniejszą oraz odmowną z dnia [...] czerwca 2019 r., która została oparta na szczegółowej analizie urbanistycznej i w której to stwierdzono, że ustalenie warunków zabudowy jest niemożliwe ze względu na lokalizację obiektu o pow. 800 m2, gdyż oznaczałoby to, że średni wskaźnik zabudowy dla działki nr [...] wynosiłby 0,22, podczas gdy dopuszczalny, dla obszaru analizowanego wynosi 0,16. Przy czym - jak zaznaczyli - w obu wskazanych decyzjach przyjęto ten sam obszar analizowany. W ocenie odwołujących utrzymanie w mocy zaskarżonej decyzji, jak i decyzji odmownej spowoduje istnienie w obrocie prawnym dwóch sprzecznych rozstrzygnięć, co stanowi naruszenie art. 8 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. 2018 r. poz. 2096 ze zm.). Podnieśli również, że w zaskarżonej decyzji organ I instancji dopuszcza maksymalną wysokość zabudowy dla planowanej inwestycji - 9 m i jednocześnie nie wskazuje odległości zabudowy od granicy działek o nr [...] [...], będących w bezpośrednim sąsiedztwie terenu, na którym ma zostać zlokalizowana inwestycja. Przy czym, jak wskazali, zauważyć należy, że minimalne odległości przewidziane w Prawie budowlanym, tj. 3-4 m, spowodują całkowite zacienienie budynków mieszkalnych na ww. działkach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00