Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 7 października 2020 r., sygn. I SA/Gd 626/20
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Irena Wesołowska, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń (spr.), Sędzia NSA Elżbieta Rischka, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w Wydziale I w dniu 7 października 2020 r. sprawy ze skargi D.K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 kwietnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697( sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
D.K. (zwany dalej "skarżącym") zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wnioskiem z dnia 10 stycznia 2020 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie koniczności rozpoznania przychodu podatkowego w związku z otrzymaną nagrodą.
W przedmiotowym wniosku Skarżący przedstawił następujący stan faktyczny.
Skarżący jest osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług reklamowych świadczonych przez Internet. Prowadzi książkę przychodów i rozchodów. Wybór opodatkowania na rok 2019 - zasady ogólne, na rok 2020 - podatek liniowy. Główne PKD 73.11 Z. W roku 2019 Skarżący był zwolniony z podatku VAT z art. 113, od stycznia 2020 r. zrezygnował z tego zwolnienia.
Skarżący współpracuje z kilkoma serwisami badawczymi, w których można wypełniać ankiety na różne tematy z życia codziennego i oceniać różne produkty w zamian za nagrody pieniężne. W niektórych serwisach można zyskać dodatkowe punkty, które można wymienić na nagrody w zamian za polecenie osobom serwisu -są to takie konkursy, w których firmy wypłacają pieniądze w postaci nagrody punktowej za polecenie jak największej ilości osób do serwisu. Przychody z tego tytułu uwzględniane są jako przychody z działalności gospodarczej. Problem pojawia się w przypadku niektórych firm, które mają swoją siedzibę w Polsce, a w regulaminie mają zastrzeżone, że jest to konkurs, są opisane zasady i odprowadzają one podatek zryczałtowany w wysokości 10% za użytkownika. Wówczas od nagrody potrącane jest 10% podatku od nagród i dopiero reszta jest przelewana na konto bankowe. Każdy użytkownik traktowany jest tak samo, jeśli chodzi o rozliczenie - niezależnie czy prowadzi działalność gospodarczą, czy jest osobą fizyczną. We wniosku o interpretację indywidualną Skarżący podał przykłady takich firm: [...] sp. z. o. o. ([...]);[...] sp. z. o. o. ([...]);[...]sp. z. o. o.( [...]);[...] sp. z. o.o. ([...]) . Odwołując się do spółki [...]sp. z. o. o., w jej regulaminie widnieje zapis, iż "Do każdej Nagrody przyznana zostanie dodatkowa nagroda pieniężna, stanowiąca 11,11"% wartości brutto Nagrody. Organizator przed wydaniem Nagrody, jako płatnik, potrąci z nagrody pieniężnej 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od łącznej wartości Nagrody i nagrody pieniężnej oraz odprowadzi do właściwego urzędu skarbowego w ustawowym terminie (zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right