Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 września 2020 r., sygn. II SA/Wa 44/20

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Szmydt (spr.), Sędzia WSA Sławomir Fularski, Sędzia WSA Andrzej Góraj, , Agnieszka Wiechowicz, Protokolant starszy sekretarz sądowy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 września 2020 r. sprawy ze skargi K. R. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] października 2019 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę.

Uzasadnienie

Komendant Główny Policji (dalej "KGP") rozkazem personalnym z [...] października 2019 r. nr [...], działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 k.p.a. uchylił zaskarżony rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...], z [...] czerwca 2019 r. nr [...], w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji K. R. (dalej "skarżący") na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy o Policji, w części dotyczącej daty zwolnienia ze służby w Policji, ustalił datę zwolnienia ze służby w Policji na dzień [...] listopada 2019 r., a w pozostałej części zaskarżony rozkaz personalny utrzymał w mocy.

Z akt sprawy wynikało, że Komendant Powiatowy Policji (dalej: "KPP") w [...] wnioskiem z [...] marca 2018 r. wystąpił do Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] o wszczęcie postępowania w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy o Policji - K. R. funkcjonariusza w służbie stałej na stanowisku [...] Zespołu [...] Komisariatu Policji w [...] Komendy Powiatowej Policji w [...].

W uzasadnieniu wskazał, że w dniu [...] lutego 2019 r. KPP w [...] został poinformowany o kolizji, której sprawcą był skarżący przebywający w momencie zdarzenia poza służbą. W toku czynności służbowych na miejscu zdarzenia został on poddany badaniom na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu urządzeniem marki [...] z wynikiem: I badanie - 0,17 mg/l, II badanie - 0,17 mg/l, III badanie - 0,13 mg/l, IV badanie - 0,13 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. W ocenie KPP w [...] postawa policjanta w trakcie zdarzenia stanowi zachowanie, które nie może być tolerowane w Policji i świadczy o tym, że funkcjonariusz nie wywiązywał się z przyjętych na siebie zobowiązań wynikających z roty złożonego ślubowania. Policjant powinien wyróżniać się nieskazitelną postawą moralną oraz nieposzlakowaną opinią.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00