Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 września 2020 r., sygn. IV SA/Wa 56/20

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Piotr Korzeniowski, Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Golat (spr.),, asesor WSA Agnieszka Wąsikowska, Protokolant ref. Paweł Jastrzębski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 września 2020 r. sprawy ze skargi P. L. i J. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję [...] z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] rzecz P. L. i J. L., solidarnie kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] utrzymało w mocy, skierowaną do P. L. i J. S. (dalej skarżący, inwestorzy) decyzję Zarządu [...] z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...], odmawiającą ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji, polegającej na zmianie sposobu użytkowania części (nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej) budynku mieszkalnego jednorodzinnego na "usługę - wynajem pokoi", wraz z zagospodarowaniem terenu działki ew. nr [...] z obrębu [...] przy ul. [...] w [...].

Organ w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji przywołał następujący stan sprawy.

Dnia 13 lipca 2018 r. inwestorzy złożyli wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla wskazanej wyżej inwestycji.

Teren planowanej inwestycji nie jest objęty ustaleniami planu miejscowego. Z uwagi na powyższe organ, powołując się na art. 53 ust. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity: Dz.U. z 2020 r. poz. 293, powoływana dalej jako "u.p.z.p."), przeprowadził analizę warunków i zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy. Zgodnie § 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. Nr 164. poz. 1588), w celu ustalenia wymagań dla nowej zabudowy i zagospodarowania terenu, organ, wokół wnioskowanej działki wyznaczył obszar w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu działki nie mniejszej jednak niż 50 m (zgodnie z § 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań, dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - Dz. U. z 2003 r. Nr 164, poz. 1588) i przeprowadzi na nim analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w zakresie warunków, o których mowa w art. 61 ust 1, pkt 1-5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z § 2 pkt 5 ww. rozporządzenia, frontem działki - jest część działki budowlanej, która przylega do drogi, z której odbywa się główny wjazd lub wejście na działkę. Front działki inwestycyjnej stanowi granica, oznaczona na rysunku mapy symbolem AB. W związku z powyższym organ wyznaczył obszar analizowany w odległości 50 m.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00