Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 30 września 2020 r., sygn. II SA/Po 172/20

Budowlane prawo

 

Dnia 30 września 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Asesor WSA Jan Szuma Protokolant st. sekr. sąd. Karolina Walkowiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 września 2020 roku sprawy ze skargi A. K., M. K. na decyzję Wojewody z dnia [...] grudnia 2019 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego oddala skargę.

Uzasadnienie

Starosta [...], decyzją z dnia [...] listopada 2019 r., znak: [...] zatwierdził projekt budowlany i udzielił [...] Sp. z o.o. pozwolenia na rozbudowę i przebudowę budynku produkcyjno-magazynowo-biurowego zakładu przetwórstwa papieru i tektury falistej na opakowania (rozbudowa obiektu o nawę nr [...] oraz przebudowa nawy nr [...]) oraz budowę zbiornika retencyjno-odparowującego wody opadowe i roztopowe na działkach nr [...], [...], [...], [...], [...], [...] i [...] w [...], gm. [...].

Odwołanie od powyższej decyzji wnieśli A. i M. K. wskazując, że są właścicielami działki nr [...] przy ul. [...] w [...] i nie zgadzają się z powyższym rozstrzygnięciem, ponieważ nie zostali uznani za strony ww. postępowania. Zarzucili, iż pominięcie ich jako strony postępowania uniemożliwiło im zapoznanie się z materiałem dowodowym zgromadzonym w sprawie. W ich ocenie obszar oddziaływania zakładu w tej sprawie powinien zostać wyznaczony głównie w oparciu o generowany przez zakład [...] nieustanny hałas. Jest to bowiem najbardziej uciążliwa immisja dotykająca de facto wszystkich mieszkańców [...]. Źródła swojego interesu prawnego dopatrują się w

przepisach art. 140 i 144 Kodeksu cywilnego. Podnieśli, że istniejąca (i wciąż rozbudowująca) się fabryka uniemożliwia im korzystanie z domu oraz działki zgodnie z ich przeznaczeniem. Ponadto należąca do nich nieruchomość w skutek sąsiedztwa cały czas rozbudowującego się zakładu traci na wartości. Zakład powoduje wzmożony hałas, zapach oraz ruch samochodowy w różnych porach dnia i nocy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00