Orzeczenie
Wyrok WSA w Łodzi z dnia 21 marca 2017 r., sygn. II SA/Łd 1011/16
Administracyjne postępowanie; Budowlane prawo
Dnia 21 marca 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska, Sędziowie Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka (spr.), Sędzia WSA Jolanta Rosińska, Protokolant Sekretarz sądowy Izabela Bielińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 marca 2017 roku sprawy ze skargi J. L. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] nr [...], znak [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania oddala skargę. LS
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] Wojewoda [...] uchylił decyzję Starosty [...] z dnia [...] nr [...] w całości wraz z postanowieniem z dnia [...] nr [...] o wznowieniu postępowania oraz orzekł o odmowie wznowienia postępowania zakończonego ostateczną decyzją Starosty [...] z dnia [...]. nr [...] znak: [...].
Z akt sprawy wynika, że decyzją z dnia [...] nr [...] znak: [...] Starosta [...] zatwierdził projekt budowlany i udzielił A Sp. z o.o. z siedzibą w I. pozwolenia na budowę elektrowni wiatrowej wraz z niezbędną infrastrukturą (drogą dojazdową z placem manewrowym, zjazdem z drogi gminnej) - obiekt kategorii VIII i IV na działce o nr 81, 82, 78 obręb [...] położonych w S.. Na podstawie wniosku inwestora z dnia 3 listopada 2010r. Starosta decyzją z dnia [...] nr [...], znak: [...] przeniósł decyzję z dnia [...] nr [...] na rzecz B Sp. z.o.o. w J., następnie po rozpatrzeniu kolejnego wniosku z dnia 26 listopada 2011r. decyzją z dnia [...] nr [...] znak: [...] przeniósł decyzję z dnia [...] na rzecz C Sp. z o.o. z siedzibą w W..
J. L. na podstawie art. 145 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98 poz. 1071 ze zm.), dalej powoływanej jako "K.p.a.", oraz art. 145 § 1 pkt 5 K.p.a. wniósł o wznowienie postępowania, domagając się uznania go za stronę w postępowaniu zakończonym wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę elektrowni wiatrowej wraz z infrastrukturą w miejscowości S. na działkach nr 81, 82, 78, (decyzja nr [...] znak: [...]), uchylenia tej decyzji oraz wstrzymania jej wykonania. Przedmiotowy wniosek wpłynął do Starostwa Powiatowego w Z. w dniu 16 listopada 2011r. W uzasadnieniu wniosku J. L. wskazał, iż jest właścicielem działek nr 100/1, 102/2, 103/3, 139 obręb [...] i nr 96 obręb [...], na których znajduje się siedlisko oraz gospodarstwo rolne. O fakcie, że w sąsiedztwie realizowana jest budowa elektorowni wiatrowej wnioskodawca dowiedział się 3 tygodnie wcześniej, gdy na pole przewiezione zostały elementy wiatraka. Wnioskodawca stwierdził, że o wydaniu przez Starostę [...] decyzji o pozwoleniu na przedmiotową budowę dowiedział się z pisma Burmistrza Gminy i Miasta S. z dnia [...]. Wobec powyższego J. L. poniósł, iż domaga się wznowienia z przesłanki art. 145 § 1 pkt 4 K.p.a., gdyż nie brał udziału w sprawie jako strona, czym organ naruszył podstawową zasadę postępowania administracyjnego, tj. czynnego udziału strony wyrażoną w art. 10 § 1 K.p.a. Z kolei wnosząc o wznowienie postępowania na podstawie przesłanki zawartej w art. 145 § 1 pkt 5 K.p.a. wskazał, iż w sprawie istnieją nowe okoliczności i dowody nieznane organowi w dniu wydania zezwolenia. Nieruchomość będąca własnością wnioskodawcy znajduje się w odległości około 400 m od działki nr 81 i 82, na której buduje się elektrownię wiatrową, co powoduje, iż nieruchomość ta znajduje się pod bezpośrednim szkodliwym oddziaływaniem turbin wiatrowych. Starosta wydając decyzję nie wiedział, iż badania i opracowania naukowców dowodzą szkodliwego wpływu elektrowni wiatrowych dla siedlisk ludzkich, oraz że wnioskodawca jest właścicielem działek, na których prowadzi wysoko wyspecjalizowane gospodarstwo rolne, uznane za wizytówkę powiatu [...]. Wnioskodawca wskazał, że domaga się przeprowadzenia faktycznych badań oddziaływania powyższej inwestycji na środowisko, które wykazałyby z dużym prawdopodobieństwem negatywny wpływ inwestycji na zdrowie i życie okolicznych mieszkańców, w tym mieszkańców siedliska wnioskodawcy.