Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 września 2020 r., sygn. I SA/Gl 198/20

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Wujek Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Herman Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 22 września 2020 r. sprawy ze skargi E. M. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z [...] r. nr [...], stwierdził, że stanowisko E.M. (dalej: Strona, Skarżąca, Wnioskodawczyni) przedstawione we wniosku z 23 września 2019 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczące podatku od towarów i usług w zakresie: nieuznania sprzedaży odziedziczonych nieruchomości za działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT - jest nieprawidłowe; zwolnienia dostawy nieruchomości na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT - jest prawidłowe.

We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe :

Wnioskodawczyni posiada obywatelstwo polskie oraz amerykańskie. Podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Na stałe (od [...] lat) przebywa na terenie Stanów Zjednoczonych. Nie prowadzi zarejestrowanej działalności gospodarczej na terenie Polski, nie jest też tu zarejestrowana jako czynny podatnik podatku VAT. Wnioskodawczyni odziedziczyła w 2015 r. po zmarłym bracie nieruchomości położone na terytorium RP. W związku z brakiem zamiaru powrotu do kraju, podjęła decyzję o sprzedaży odziedziczonych nieruchomości. Do pierwszej transakcji doszło w 2015 r., kiedy sprzedała trzy sąsiadujące ze sobą działki, z których jedna była zabudowana domkiem rekreacyjnym. Ww. działki faktycznie stanowiły jedną nieruchomość. Druga sprzedaż działki budowlanej nastąpiła w 2017 r. W obu przypadkach, Wnioskodawczyni przy znalezieniu nabywców nieruchomości korzystała z pomocy profesjonalnego pomiotu - pośrednika w sprzedaży nieruchomości, który za wynagrodzeniem przeprowadził wszelkie niezbędne czynności związane ze sprzedażą. W 2019 r. Wnioskodawczyni zawarła dwie umowy przedwstępne sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego dotyczącego dwóch mieszkań (bez urządzonych ksiąg wieczystych), z planowanym terminem zawarcia umowy sprzedaży w 2019 r. lub w styczniu 2020 r. Mieszkania te były zasiedlone co najmniej 2 lata przed planowaną sprzedażą (dostawą). W tym przypadku również Wnioskodawczyni przy znalezieniu nabywców nieruchomości korzystała z pomocy profesjonalnego pomiotu - pośrednika w sprzedaży nieruchomości, który za wynagrodzeniem przeprowadził wszelkie niezbędne czynności związane ze sprzedażą tj.: uzyskał wpis do ksiąg wieczystych Wnioskodawczyni, jako właściciela, dostarczył do kancelarii notarialnej dokumenty i zaświadczenia niezbędne do sprzedaży. Wnioskodawczyni nie podejmowała żadnych czynności związanych z podziałem czy zmianą statusu prawnego nieruchomości, oprócz opisanego powyżej umocowania profesjonalnego pełnomocnika. Nie dokonywała również żadnych czynności związanych z doprowadzeniem do nieruchomości mediów. Podjęła jedynie działania standardowo konieczne do sprzedaży odziedziczonego majątku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00