Wyrok WSA w Opolu z dnia 16 grudnia 2009 r., sygn. I SA/Op 472/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Wojciechowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Marzena Łozowska Sędzia WSA Anna Wójcik Protokolant sekretarz sądowy Maria Żymańczyk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 16 grudnia 2009r. sprawy ze skargi K. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia [...]nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
Skarżący K. K. złożył w dniu 28 maja 2009r. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w kwestii opodatkowania dostaw gruntu z przeznaczeniem pod zabudowę. We wniosku przedstawił następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 24 czerwca 1999r. wnioskodawca nabył w drodze darowizny gospodarstwo rolne o powierzchni około 27,00 ha.
Na podstawie planu zagospodarowania przestrzennego wsi O. i W., uchwalonego dnia 9 marca 2007r. przez Radę Gminy T., część powierzchni do tej pory wykorzystywanej rolniczo, przeznaczono pod zabudowę. Powierzchnia pod zabudowę wynosi 1,56 ha i podzielono ją na 14 działek pod zabudowę - przeznaczonych do dalszej odsprzedaży.
Uzupełniając wniosek K. K. wskazał, iż nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz nie prowadzi działalności gospodarczej. Posiada natomiast status rolnika ryczałtowego. W 1999r. nabył gospodarstwo rolne w celu prowadzenia działalności rolniczej. Oświadczył, iż gospodarstwo otrzymane w drodze darowizny nie było przedmiotem najmu ani dzierżawy. W ramach prowadzonego gospodarstwa występował do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie dopłat unijnych i uzyskał z tego tytułu kwotę 116.080,93 zł pomocy tzw. płatności bezpośredniej do gruntów rolnych oraz do gruntów o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Kwota ta stanowi łączną pomoc otrzymaną w latach 2004-2008 i dotyczy całego gospodarstwa rolnego, w tym dzierżawionych przez niego gruntów, czyli terenu około 30 ha. Jednocześnie wnioskodawca wskazał, że warunkiem otrzymania dopłaty z Unii było utrzymanie całej powierzchni gospodarstwa rolnego w dobrej kulturze rolnej, prowadzenie działalności rolniczej na powierzchni nie mniejszej niż zadeklarowana, czyli około 30 ha, utrzymanie niezmienionej powierzchni trwałych użytków zielonych.