Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 sierpnia 2020 r., sygn. I SA/Wr 170/20
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA - Katarzyna Radom Sędziowie: Sędzia WSA - Daria Gawlak - Nowakowska Sędzia WSA - Jadwiga Danuta Mróz (sprawozdawca) Protokolant: Specjalista - Anna Terlecka po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 26 sierpnia 2020 roku sprawy ze skargi: A. S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie: podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację w całości; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz A. S. kwotę 697,00 (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi A. S. jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr [...] z [...] stycznia 2020 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.
Wnioskiem z 21.10.2019 r. A. S. - zastępowany przez pełnomocnika - wystąpił do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) o udzielenie indywidualnej interpretacji podatkowej w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box) preferencyjną 5% stawką podatkową. Wniosek dotyczy interpretacji przepisów art. 30ca - 30 cb ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387 ze zm. dalej: u.p.d.o.f.) wprowadzających z dniem 1 stycznia 2019r. możliwość preferencyjnego opodatkowania 5% stawką - dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej.
W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym Wnioskodawca wskazał, że w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej świadczy usługi badawczo - rozwojowe w zakresie oprogramowania informatycznego na rzecz kilku podmiotów. Wytworzone oprogramowanie podlega ochronie prawnej jako przedmiot prawa autorskiego. Przedmiotem umowy jest sprzedaż usług badawczo - rozwojowych, (spełniających definicję z art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f.), których efektem jest program komputerowy. Wytworzone przez niego oprogramowanie jest rezultatem jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej (wytworzone nowe lub ulepszone oprogramowanie informatyczne, w tym gotowe produkty informatyczne o charakterze nowatorskim), stanowiące utwór podlegający ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wnioskodawca podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (p.k.p.r.) i ze sprzedaży tych praw otrzymuje dochody opodatkowane 19% podatkiem liniowym. Wskazał, że w przypadku wyboru preferencyjnego opodatkowania swoich dochodów stworzy zgodnie z wymogami art. 30cb ust. 1 i ust. 2 u.p.d.o.f. odrębną ewidencję, spełniającą określone w tych przepisach wymogi, warunkujące skorzystanie z 5% stawki opodatkowania dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (IP Box). W związku z ww. sprzedażą będzie wykazywał wymagane przepisami informacje w odrębnej ewidencji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right