Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 11 sierpnia 2020 r., sygn. I SA/Rz 404/20

Czystość i porządek; Samorząd terytorialny

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Grzegorz Panek, Sędzia WSA Małgorzata Niedobylska /spr./, Asesor WSA Jacek Boratyn, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 11 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego na uchwałę Rady Gminy z dnia [...] grudnia 2019 r., nr [...] w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi Prokuratora Rejonowego w K. (dalej: Prokurator/Skarżący) jest uchwała nr [...] Rady Gminy z dnia [...] grudnia 2019r. w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty.

Prokurator wniósł o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały w całości, zarzucając naruszenie przepisu art. 6j ust. 2a w zw. z art. 6j ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j Dz.U. z 2018, poz. 594 ze zm. - dalej: u.c.p.g), polegające na zróżnicowaniu stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi według nieprzewidzianego w ustawie kryterium iloczynu liczby gospodarstw domowych prowadzonych na terenie nieruchomości oraz stawki określonej na podstawie art.6k ust.2a pkt 4.

Zdaniem Skarżącego doszło do nieuprawnionego pomieszania metod wskazanych w ustawie, tworząc w ten sposób nową nieznaną ustawie metodę ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00