Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 sierpnia 2020 r., sygn. II SA/Po 1148/19

Oświata

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy (spr.) Sędzia WSA Edyta Podrazik Protokolant: starszy sekretarz sądowy Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 07 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi K. G. na zarządzenie Dyrektora Szkoły z dnia [...] października 2019 r., nr [...] w przedmiocie odwołania z funkcji wicedyrektora szkoły I. stwierdza nieważność zaskarżonego aktu; II. zasądza od Dyrektora Szkoły na rzecz skarżącej kwotę [...]zł ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] listopada 2019 r. K. G. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę na zarządzenie Dyrektora Szkoły (zwanego dalej: Dyrektor; organ) w przedmiocie odwołania skarżącej bez wypowiedzenia z dniem 31.10.2019 r. ze stanowisko wicedyrektora ds. wychowania i kształcenia zawodowego Zespołu Szkół w K. , zaskarżając je w całości.

Zaskarżonemu zarządzeniu skarżąca zarzuciła naruszenie art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo oświatowe poprzez jego błędną wykładnię i zastosowanie w sprawie, której okoliczności nie wypełniają pojęcia "przypadku szczególnie uzasadnionego", wskazanego w powołanym przepisie; art. 7, art. 77 § 1, art. 80 a także art. 107 § 1 pkt 7 i 9 i art. 107 § 3 Kpa poprzez niewyjaśnienie w uzasadnieniu zaskarżonego aktu, która z przyczyn odwołania stanowiła podstawę podjęcia spornego aktu przez organ, jak również poprzez brak pouczenia co do możliwości zaskarżenia przedmiotowego aktu; wreszcie art. 10 Kpa poprzez uniemożliwienie skarżącej czynnego udziału w postępowaniu oraz uniemożliwienie wypowiedzenia się skarżącej co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.

W konsekwencji postawionych zarzutów skarżąca wniosła o stwierdzenie nieważności zaskarżonego zarządzenia na podstawie art. 147 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 z późn. zm., zwanej dalej: Ppsa), zasądzenie od organu na rzecz skarżącej zwrotu kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych oraz o przeprowadzenie dowodu z dokumentów załączonych do skargi, a to na okoliczności wskazane w uzasadnieniu w tym m.in.: na okoliczność poczynienia ustaleń, czy w przedmiotowej sprawie doszło do zaistnienia szczególnie uzasadnionego przypadku przemawiającego, zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo oświatowe, za odwołaniem nauczyciela ze stanowiska kierowniczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00