Orzeczenie
Wyrok WSA w Łodzi z dnia 21 lutego 2019 r., sygn. III SA/Łd 902/18
Oświata
Dnia 21 lutego 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Nowacki Sędziowie Asesor WSA Małgorzata Kowalska (spr.) Sędzia WSA Monika Krzyżaniak Protokolant Sekretarz sądowy Aneta Lubasińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lutego 2019 roku sprawy ze skarg Wojewody [...] i B. Ś. na zarządzenie Wójta Gminy L. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odwołania ze stanowiska dyrektora szkoły podstawowej 1. stwierdza nieważność zaskarżonego zarządzenia; 2. zasądza od Gminy L. na rzecz B. Ś. kwotę 797 (siedemset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem kosztów postępowania; 3. zasądza od Gminy L. na rzecz Wojewody [...] kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżonym zarządzeniem nr [...] z [...], po zasięgnięciu opinii [...] Kuratora Oświaty, Wójt Gminy L. odwołał B. Ś. ze stanowiska Dyrektora Szkoły Podstawowej im. [...] w L. bez wypowiedzenia z dniem 31 lipca 2018 r.
W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia Wójt Gminy L. wskazał, że w przedmiotowej sprawie zachodzi szczególnie uzasadniony przypadek, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo oświatowe, który uzasadnia celowość podjęcia decyzji o odwołaniu B. Ś. z funkcji dyrektora Szkoły Podstawowej im. [...] w L., ponieważ dalsze kierowanie szkołą stanowi zagrożenie dla osiągania celów szkoły, zwłaszcza jej funkcji wychowawczej i opiekuńczej, a istniejąca sytuacja w placówce, zwłaszcza zła atmosfera pracy, ma charakter stały i nie ma przesłanek wskazujących na zmianę tego stanu w przyszłości. Dodatkowo organ prowadzący szkołę stwierdził, że negatywnie ocenia zarządzanie środkami finansowymi szkoły. Wyjaśnił, że na decyzję o odwołaniu dyrektora mają wpływ wyniki kontroli wewnętrznej w ramach kontroli zarządczej prowadzonej w jednostkach organizacyjnych gminy, która odbyła się w placówce w dniach 22 marca 2018 - 11 maja 2018 r. i wykazała szereg nieprawidłowości, między innymi zaniedbania w gospodarce finansowej jednostki w zakresie rachunkowości polegające na dokonaniu wydatków ze środków publicznych z przekroczeniem zakresu upoważnienia wynikającego z planu finansowego jednostki na 2017 rok, co narusza dyspozycję norm określonych w art. 44 ust.1 pkt 3, art. 52 ust. 1 pkt 2, art. 69 ust.1 pkt 3, art. 254 pkt 3 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych; nieprawidłowe realizowanie uchwały Rady Gminy L. z 23 marca 2009 r. Nr XXXIV/228/09 w sprawie uchwalenia Regulaminu dotyczącego wysokości oraz szczególnych warunków wypłacania dodatków; nieprzeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury aktywów pieniężnych, rzeczowych składników aktywów obrotowych, środków trwałych według stanu na 31 grudnia 2017 r., zgodnie z postanowieniami art. 26 ust.1 pkt 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right