Wyrok WSA w Lublinie z dnia 24 lipca 2020 r., sygn. I SA/Lu 391/19
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Małysz (sprawozdawca) Sędziowie WSA Monika Kazubińska-Kręcisz WSA Andrzej Niezgoda Protokolant referent Katarzyna Jacyniuk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 lipca 2020 r. sprawy ze skargi G. S. w K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za I, II, III, IV kwartał 2013 r. oraz określenia kwot podatku podlegających wpłacie za miesiące od marca do lipca, październik, listopad i grudzień 2013 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] kwietnia 2019 r., po rozpatrzeniu odwołania G. S. z siedzibą w K., Dyrektor Izby Administracji Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w [...] z [...] grudnia 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za I, II, III i IV kwartał 2013 r. oraz określenia podlegających wpłacie kwot podatku wykazanego w fakturach.
W uzasadnieniu powyższej decyzji Dyrektor Izby Administracji Skarbowej wyjaśnił, że decyzją z [...] grudnia 2018 r., po przeprowadzeniu postępowania podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego [...] zmienił rozliczenie podatkowe w podatku od towarów i usług za I, II, III i IV kwartał 2013 r. G. S. z siedzibą w K., określanej dalej jako "spółdzielnia" lub "skarżąca", określając zobowiązanie podatkowe spółdzielni za każdy z wymienionych kwartałów w kwocie [...]zł, oraz określił kwoty podatku, wynikające z (wymienionych w decyzji) faktur wystawionych przez spółdzielnię, podlegające wpłacie zgodnie z art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2013 r. zwanej dalej "ustawą o VAT". Podstawą wydania wskazanej decyzji było - jak wynika z jej uzasadnienia - ustalenie przez organ I instancji, że:
1. wystawione przez spółdzielnię faktury: