Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 28 lipca 2020 r., sygn. III SA/Lu 40/20

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Robert Hałabis (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Ibrom Sędzia WSA Iwona Tchórzewska Protokolant Starszy asystent sędziego Małgorzata Olejowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 lipca 2020 r. sprawy ze skargi D. D. na decyzję Wojewódzki Inspektor Sanitarny z dnia [...] grudnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] grudnia 2019 r. (nr [...]) Wojewódzki Inspektor Sanitarny - po rozpatrzeniu odwołania strony - utrzymał w całości w mocy decyzję nr [...] Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Z. z dnia [...] kwietnia 2019 r. (nr [...]) o braku podstaw do stwierdzenia u skarżącej D. D. choroby zawodowej - pylicy płuc - pylicy krzemowej, wymienionej w poz. 3.1 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1367).

Do wydania powyższych decyzji administracyjnych doszło w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w L. przesłał Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w L. zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej u skarżącej D. D., z prośbą o ocenę jej narażenia zawodowego na pylicę płuc - pylicę krzemową. Organ sanitarny wszczął postępowanie administracyjne w tym zakresie i przeprowadził ocenę narażenia zawodowego strony. Podczas przeprowadzania oceny narażenia zawodowego ustalono, że skarżąca od [...] czerwca 1994 r. do [...] grudnia 1994 r. była zatrudniona w [...] [...] w N. [...] na stanowisku pomocnika piekarza, bez narażenia na pyły wolnej krystalicznej krzemionki. Natomiast od [...] kwietnia 1998 r. do [...] grudnia 2016 r. była zatrudniona w pełnym wymierzę czasu pracy w [...] na stanowisku malarz, obróbka wyrobów ceramicznych-formierz. Do czynności zawodowych skarżącej na stanowisku obróbka wyrobów ceramicznych-formierz należało: wykonywanie według rysunków szablonów formierskich; dozowanie składników i przygotowywanie mieszanki do produkcji ceramiki użytkowej i ozdobnej; dokonywanie przerobu surowców oraz ocenianie jakości formierskiej masy ceramicznej i jej przydatności do formowania na podstawie cech zewnętrznych; przygotowanie ręczne masy przez cięcie jej na płaty o określonej grubości i odpowiedniej wielkości; ustawianie i regulowanie tłoczka formierskiego; formowanie ozdób o wymaganej grubości, średnicy i wielkości oraz wykańczanie przez oczyszczanie i wyrównywanie powierzchni; próbne formowanie nowych asortymentów i fasonów wyrobów; kontrolowanie jakości uformowanych wyrobów oraz wykrywanie wad powstałych podczas formowania, klejenia, suszenia i wypalania wyrobów w piecach. Na stanowisku malarza skarżąca zajmowała się przygotowywaniem farb do malowania wyrobów w ilościach niezbędnych do wykonania pracy, sprawdzała sprawność sprzętu malarskiego, malowała pistoletem przy włączonej wentylacji stanowiskowej. Uznano, że w okresie od [...] kwietnia 1998 r. do maja 2015 r. była w związku z tym narażona na wdychanie pyłów zwierających wolną krystaliczną krzemionkę. Dodatkowo używana do produkcji glina, z której wykonywane były produkty zawiera krzemionkę, a używane farby mają skład oparty na glinie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00