Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 3 marca 2020 r., sygn. II SA/Rz 1477/19

Transport

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Magdalena Józefczyk /spr./ Sędziowie WSA Paweł Zaborniak WSA Piotr Godlewski Protokolant starszy sekretarz sądowy Sylwia Opioła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 marca 2020 r. sprawy ze skargi M. R. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] października 2019 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym -skargę oddala-

Uzasadnienie

Przedmiotem kontroli Sądu jest decyzja Głównego Inspektora Transportu Drogowego (dalej: "GITD", "organ odwoławczy" lub "organ II instancji") z dnia [...] października 2019 r. nr [...], utrzymująca w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego (dalej: "WITD" lub "organ I instancji") z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...], wydaną w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym.

Wydanie decyzji poprzedzało postępowanie administracyjne o następującym przebiegu:

W dniu 8 maja 2019 r. w [...], na podstawie zgłoszenia Komendy Miejskiej Policji w [...], funkcjonariusze [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego przeprowadzili kontrolę pojazdu marki Toyota o nr rej. [...]. W toku czynności kontrolnych ustalono, że pojazdem kierował MR (dalej: "skarżący"), który wykonywał zarobkowy przewóz osób z [...]. Na podstawie zeznań pasażera ustalono, że zamówił on przewóz za pośrednictwem aplikacji Bolt. Po zakończeniu przewozu, przy pomocy ww. aplikacji uiścił opłatę w wysokości 6 zł i zażądał paragonu od kierowcy.

Na podstawie okazanej przez skarżącego umowy zlecenia, zawartej między PK a skarżącym ustalono, że kierowca osobiście i samodzielnie wykonuje przewozy osób poprzez platformę Uber oraz Taxify. Za zrealizowane przewozy skarżący raz w tygodniu otrzymuje zapłatę, a sam przewóz realizowany był za pomocą samochodu, który skarżący najął PK.

Decyzją z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...], Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego nałożył na MR karę pieniężną w wysokości 12 000 zł za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganego zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub bez wymaganej licencji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00