Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 20 grudnia 2019 r., sygn. II SA/Gl 1154/19

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Żurawik, Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Matan, Sędzia WSA Stanisław Nitecki (spr.), Protokolant specjalista Anna Trzuskowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi A.S. i K.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji zezwalającej na lokalizację zjazdu z drogi publicznej oddala skargę.

Uzasadnienie

W ramach rozprawy prowadzonej przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Bielsku-Białej [...] r. pełnomocnik A. S. i K. S.(dalej strony lub skarżący) adwokat M. K. złożył wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji Burmistrza P. z [...]r. nr [...] zezwalającej E. i A. J. na urządzenie zjazdu indywidualnego z drogi gminnej ulica [...] w P. tzn. z działki 1 do działki 2 w P. .

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bielsku-Białej decyzją z [...] r. nr [...] wydaną na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 w związku z art. 157 § 1 i 2 oraz art. 158 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz art. 4 pkt 8 i art. 29 ustawy o drogach publicznych w brzmieniu obowiązującym w 2011 r. jak i obecnie odmówiło stwierdzenia nieważności wyżej wskazanej decyzji. W motywach rozstrzygnięcia organ administracji przybliżył okoliczności związane ze złożeniem stosownego wniosku jak również argumentację prezentowaną przez pełnomocnika stron. Następnie przywołany organ przywołał treść przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego odnoszących się do stwierdzenia nieważności decyzji organu administracji publicznej. W uzasadnieniu tym Kolegium podniosło, że gdyby przyszło mu rozpoznać tylko wniosek stron, to obowiązane byłoby wniosek taki odrzucić, ponieważ w postępowaniu dotyczącym lokalizacji i budowy zjazdu na rzecz E. i A. J. nie byli stroną. Z uwagi na fakt, że postępowanie nieważnościowe nie jest sformalizowane co do sposobu rozpoczęcia, a postępowanie takie zostało faktycznie uruchomione z urzędu tym samym Kolegium postanowiło sprawę rozpoznać merytorycznie. W dalszej części uzasadnienia wskazano, że jedyną przesłanką, w oparciu o którą można podważać decyzję Burmistrza P. jest wydanie decyzji bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa. Kierując się tą przesłanką wskazany organ dokonał analizy ówcześnie obowiązujących przepisów leżących u podstaw wydania decyzji z [...]r. i doszedł do konkluzji, że przepisy te nie zostały naruszone w stopniu uzasadniającym stwierdzenie nieważności weryfikowanej decyzji. W motywach rozstrzygnięcia odniesiono się także do argumentacji podnoszonej przez strony, a związanej z faktycznymi niedogodnościami związanymi z prawidłowego korzystania przez nich z dojazdu do własnej parceli i zaznaczono, że okoliczności te nie mają żadnego znaczenia dla oceny legalności wydania decyzji o lokalizacji zjazdów na sąsiednie parcele.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00