Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 listopada 2019 r., sygn. VII SA/Wa 874/19

Nadzór budowlany

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Ostrowska, Sędzia WSA Jolanta Augustyniak-Pęczkowska (spr.), Sędzia WSA Monika Kramek, , Protokolant specjalista Ewa Sawicka-Bożek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 listopada 2019 r. sprawy ze skargi A.T. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lutego 2019 r. znak [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę

Uzasadnienie

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (GINB) decyzją z [...] lutego 2019 r. [...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., po rozpatrzeniu odwołań A. T., Wspólnoty Mieszkaniowej "[...] " (Wspólnota) i P. R. - utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z [...] czerwca 2018 r. [...] stwierdzającą nieważność decyzji Starosty [...] z [...] listopada 2012 r., nr [...] udzielającej A. T. pozwolenia na przebudowę werandy, wymianę stolarki okiennej, wykonanie otworów w celu przywrócenia pierwotnego układu pomieszczeń w budynku mieszkalnym na działce nr [...], obr. [...], w L..

GINB przedstawił zasady postępowania nieważnościowego i powołując się na art. 32 ust. 4 pkt 2 i art. 33 ust. 2 pkt 2 Prawa budowlanego wskazał, że A. T., złożył oświadczenie o prawie do dysponowania działką nr ew. [...] obręb [...], w L. - na cele budowlane. Do oświadczenia dołączył kopię uchwały z [...] lipca 2012 r. ww. Wspólnoty wyrażającą zgodę na wykonanie prac remontowo - budowlanych, polegających na remoncie werandy z odtworzeniem pierwotnego układu pomieszczeń.

Odnosząc się do zarzutów Wspólnoty i P. R. wyjaśnił, że ustawa nie nakłada na inwestora obowiązku udowodnienia, ani uprawdopodobnienia zgodności oświadczenia z rzeczywistym stanem prawnym. Oświadczenie nie musi być poparte dokumentacją. Jeśli nie budzi ono wątpliwości, organ nie ma obowiązku jej pozyskania i weryfikacji. Na poparcie tego stanowiska organ obszernie przytoczył orzecznictwo i judykaturę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00