Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 27 listopada 2019 r., sygn. II SA/Rz 956/19

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SNSA Jerzy Solarski Sędziowie WSA Magdalena Józefczyk WSA Ewa Partyka /spr./ po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 27 listopada 2019 r. sprawy ze skargi Fundacji na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy dopuszczenia do udziału w postępowaniu na prawach strony I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz strony skarżącej Fundacji kwotę 100 zł /słownie: sto złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi Fundacji [...] (dalej zwanej: Fundacją lub skarżącą) jest postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] (dalej jako: SKO lub Kolegium) z dnia [...] czerwca 2019 r., nr [...] odmawiające dopuszczenia Fundacji do udziału w postępowaniu, które wydano w następującym stanie sprawy;

Wnioskiem z dnia 12 czerwca 2019 r. Fundacja zwróciła się do Kolegium o wszczęcie z urzędu postępowania w sprawie stwierdzenia wydania z naruszeniem prawa decyzji z Wójta Gminy [...] z dnia [...] listopada 2012 r., nr [...] umarzającej postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą: "Budowa drogi leśnej [...]" w gminie [...], jednocześnie wnosząc o dopuszczenie jej do udziału na prawach strony w tym postępowaniu. Zdaniem Fundacji stwierdzenie, że inwestycja nie kwalifikuje się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, stanowiło rażące naruszenie przepisów prawa.

We wniosku podniesiono, że Fundacja prowadzi działalność statutową, którą jest propagowanie i realizowanie działań na rzecz ochrony przyrody, w tym również poprzez inicjowanie i udział w postępowaniach administracyjnych i postępowaniach sądowych. Wskazano, że interes społeczny, w którego obronie staje Fundacja to wydawanie decyzji pozwalających na realizację przedsięwzięć ingerujących w środowisko - w zgodzie z prawem. Podkreślono, że Fundacja od lat zaangażowana jest w działania mające na celu ochronę przyrody na obszarach Pogórza Przemyskiego oraz Gór Słonnych, a także Bieszczad. Zdaniem Fundacji, z racji na doświadczenie i długoletnią działalność, jest ona jak najbardziej legitymowana, by w interesie społecznym domagać się stwierdzenia nieważności decyzji, która w jej ocenie została wydana z rażącym naruszeniem prawa. Wspomniała również, że wraz z Fundacją WWF Polska, prowadzona jest kampania społeczna "Ratujmy serce Karpat". Jako jeden z kilku postulatów kampanii jest społeczne monitorowanie budowy dróg leśnych w obszarach niezurbanizowanych. Pod petycją odnośnie tego celu podpisało się już 142 101 osób.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00