Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 listopada 2019 r., sygn. I SA/Kr 1040/19

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Waldemar Michaldo Sędzia: WSA Piotr Głowacki Sędzia: WSA Urszula Zięba (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Boczkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 listopada 2019 r. sprawy ze skargi A. K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 czerwca 2019 r. Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną.

Uzasadnienie

W dniu 18 czerwca 2019r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał dla A. K. interpretację indywidualną, nr [...], w której uznał za nieprawidłowe stanowisko dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu realizacji transakcji na rynku F. uzyskiwanego poprzez rachunek brokerski.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następujących okolicznościach;

W dniu 21 marca 2019r. wpłynął do organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, następnie został on uzupełniony w dniu 3 czerwca 2019r. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny;

Wnioskodawczyni w latach 2016-2018 prowadziła działalność na rynku transakcji walutowych F. . Posiadała rachunek brokerski na platformie transakcyjnej F. . Handel na rynku F. polega na zawieraniu transakcji w odpowiednich programach transakcyjnych na wybranym przez siebie rynku i zarabianiu na wzrostach lub spadkach na danym rynku. Chodzi o korzystne kupno i korzystną sprzedaż. Warunkiem uczestnictwa na platformie F. jest wpłata odpowiedniego depozytu gwarancyjnego. Wnioskodawczyni wpłaciła depozyt i rozpoczęła zawieranie transakcji sprzedaży i zakupu waluty. Dokonywała ona transakcji zakupu i sprzedaży waluty osiągając dochód na niektórych transakcjach. W styczniu 2018r. poniosła straty na transakcjach i została zobowiązana do dopłaty depozytu. Ze względu na brak uzupełnienia depozytu wszystkie jej pozycje walutowe na platformie F. zostały automatycznie zamknięte przez system platformy F. . W konsekwencji zużycia depozytu Wnioskodawczyni nie mogła kontynuować dalszej działalności poprzez platformę F. . Pomimo uzyskania wirtualnego dochodu na poszczególnych transakcjach łącznie na rachunku brokerskim Wnioskodawczyni poniosła stratę. W konsekwencji, w momencie zamknięcia rachunku Wnioskodawczyni nie postawiono do dyspozycji żadnych środków pieniężnych, w tym wpłaconego wcześniej depozytu. Podkreślono, że możliwość wypłaty środków z platformy F. nie jest uzależniona od uzyskania zysku na jednej transakcji walutowej, lecz zależna jest do sumy wyników i kwoty aktualnego depozytu. Realnym zyskiem dla uczestnika platformy jest dopiero kwota wypłacona z rachunku brokerskiego przekraczająca kwotę wpłaconego depozytu. W uzupełnieniu wniosku, Wnioskodawczyni wskazała, że w latach 2016-2018 i obecnie miała/ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Prowadziła ona działalność gospodarczą na własny rachunek w zakresie produkcji spożywczej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Transakcje na rynku F. nie były przedmiotem działalności gospodarczej, prowadzonej przez Wnioskodawczynię. Dochód z transakcji F. był, jako dochód z kapitałów pieniężnych opodatkowany zgodnie z art. 30b ust. 1 Ustawy PIT. Wnioskodawczyni nie posiadała rachunku brokerskiego ani w Polsce ani zagranicą, innego niż rachunek brokerski platformy F. w Polsce w Banku. Przelewy środków na konto Wnioskodawczyni z platformy transakcyjnej F. były przekazywane wyłącznie w pierwszej połowie 2016r. w kwocie ok. [...] PLN, w sytuacji, gdy stan rachunku F. umożliwiał zmniejszenie depozytu, w wysokości nieprzekraczającej uprzednio wpłaconego depozytu, tj. ok. [...] PLN. W pierwszej połowie 2016r. wpłacony depozyt (wkład własny) wyniósł ok. [...] PLN. Po tym okresie nie były już wypłacane żadne kwoty. Ponadto Wnioskodawczyni wyjaśniła, że na rynku F. dokonywała transakcji zakupu i sprzedaży walut - w parach przeciwstawnych. Transakcje te były realizowane z dużą częstotliwością.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00