Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 17 października 2019 r., sygn. II SA/Sz 545/19

Bezrobocie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder, Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Skrzetuska-Gajos po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 3 października 2019 r. sprawy ze skargi P. S. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie statusu osoby bezrobotnej oraz zasiłku dla bezrobotnych uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta S. z dnia [...] r., Nr [...]

Uzasadnienie

W dniu [...] r. Prezydent Miasta S. wydał decyzję

nr [...] o uznaniu P. S. za osobę bezrobotną

z dniem 7 lutego 2019 r. oraz o odmowie przyznania wyżej wymienionemu prawa do zasiłku dla bezrobotnych od dnia 7 lutego 2019 r.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że w dniu 7 lutego 2019 r. strona spełniała definicyjne warunki osoby bezrobotnej. W dniu 14 lutego 2019 r. strona dostarczyła do urzędu pracy m.in. zaświadczenie ZUS o wypłaconych zasiłkach/świadczeniach po ustaniu zatrudnienia.

Dalej, organ I instancji przytoczył treść przepisu art. 71 ust. 1 pkt 1 i 2 lit. a - d ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i stwierdził - na podstawie zgromadzonych dokumentów - że w przypadku strony, do okresu 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania tj. do okresu od 6 sierpnia 2017 r. do 6 lutego 2019 r. można było zaliczyć jedynie 158 dni uprawniających do zasiłku, a wymagane jest 365 dni. Nie zaliczono okresu zatrudnienia w firmie U. od 1 lutego 2018 r. do 30 kwietnia 2018 r., ze względu na brak świadectwa pracy, a tym samym brak informacji, czy strona korzystała z urlopów bezpłatnych (zaświadczenie ZUS, które dołączono do podania z dnia 14 lutego 2019 r., nie zawiera powyższej informacji). Nie zaliczono również okresu wykonywania innej pracy zarobkowej (umowa zlecenia) od 16 października 2018 r. do 11 stycznia 2019 r. w B. , ze względu na brak zaświadczenia o zarobkach brutto z rozbiciem na poszczególne miesiące, opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne i opłacaniu składki na Fundusz Pracy. Organ wyjaśnił, że nie wzywano strony do dostarczenia ww. dokumentów, ponieważ nawet w przypadku zaliczenia ww. okresów do okresu uprawniającego do zasiłku, okres ten wyniósłby jedynie 335 dni. W związku z powyższym organ I instancji uznał, że strona nie spełnia warunków do przyznania prawa do zasiłku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00